Na b. lotnisku NATO powstała jedna z większych farm PV w Europie

Na b. lotnisku NATO powstała jedna z większych farm PV w Europie
Farma fotowoltaiczna o mocy 50,4 MW na b. lotnisku wojskowym w Vantel w Danii. Fot. Delta
REKLAMA

Na terenie byłego lotniska wojskowego NATO w duńskim Vantel uruchomiono instalacje fotowoltaiczne wchodzące w skład jednego z największych projektów PV, które zrealizowano dotąd w Europie.

Elektrownia fotowoltaiczna, którą uruchomiono w Danii, składa się z instalacji o łącznej mocy 50,4 MW. Zwraca uwagę relatywnie wysoki jak dla Danii, podawany uzysk energii, który ma wynieść w skali roku 71,7 GWh energii elektrycznej. Firma Delta, która dostarczyła do tej inwestycji inwertery i która poinformowała o uruchomieniu tego projektu, podaje moc na poziomie 50,4 MW bez wyszczególnienia, czy chodzi o stronę DC czy AC, natomiast można również znaleźć informacje na temat tej inwestycji mówiące o łącznej mocy 75 MWp, co bardziej odpowiadałoby planowanemu uzyskowi energii. 

Taka zakładana generacja odpowiada konsumpcji generowanej przez 21,5 tys. średniej wielkości duńskich gospodarstw domowych. Szacowana uniknięta emisja CO2 ma wynieść rocznie ponad 30,9 tys. ton.

Według europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, potencjał fotowoltaiki w Danii zwiększył się w ubiegłym roku o 180 MW, a rok wcześniej o 46,7 MW.

Wkrótce w Danii powinny zostać uruchomione kolejne elektrownie fotowoltaiczne, które zostaną zrealizowane na podstawie przeprowadzonej ostatnio razem z Niemcami transgranicznej aukcji. W niemieckiej części wspólnej aukcji nagrodzono projekty, które powstaną wyłącznie w Danii – podobnie jak w aukcji zrealizowanej przez duńskie władze.

W pierwszym przypadku w Danii mają powstać projekty fotowoltaiczne objęte niemieckim systemem wsparcia, w przypadku których cena za energię wyniesie 53,8 EUR/MWh, czyli około 238,5 PLN/MWh.

Natomiast w aukcji przeprowadzonej przez Duńczyków wsparcie przyznano dla projektów PV o łącznej mocy 21,6 MW.

W ramach duńskiego systemu wsparcia operatorzy tych elektrowni będą otrzymywać za sprzedawaną energię premię ponad cenę rynkową. Wysokość premii ustalono zaledwie na 0,1289 DKK/kWh, czyli około 0,08 PLN/kWh.

Energia na rynku hurtowym w Danii kosztuje ostatnio przeciętnie w przeliczeniu na PLN około 0,11 PLN/kWh, co razem z uzyskaną w aukcji premią daje inwestorowi przychód na poziomie około 0,19 PLN/kWh.  

Wsparcie będzie przysługiwać przez okres 20 lat i ma ono kosztować Duńczyków w sumie 2,8 mln DKK, czyli około 1,67 mln PLN.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
królis |
No niemożliwe!!! Musi tam pojechać nasz superminister Piotrowski i wytłumaczyć tym głupim Duńczykom, że to nie działa i zaoferować im źródła węglowe.
Max |
Trzymam kciuki za takie projekty, zwłaszcza że sam czerpie zyski z paneli fotowoltaicznych

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...