XTPL z grantem z programu Horyzont 2020

XTPL z grantem z programu Horyzont 2020
Dr Filip Granek, CEO w XTPL SA
REKLAMA

XTPL, spółka zajmująca się opracowaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw, które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach, jest jedną z pierwszych polskich firm, która skorzysta z grantów przyznanych w ramach unijnego programu dla startupów technologicznych Horyzont 2020.

Program ramowy Horyzont 2020 jest największym w historii instrumentem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. W jego ramach działa Instrument SME, który wspiera najbardziej innowacyjne europejskie spółki technologiczne. Beneficjenci wybierani są w drodze konkursu, w którym udział biorą firmy z krajów UE.

Z budżetu  programu na lata 2014-2020 wynoszącego niemal 80 mld euro skorzystało na razie relatywnie mało polskich firm. Kryteria udziału w programie spełnia mniej niż 10 procent zgłoszonych do konkursu firm.

XTPL jest spółką założoną przez polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię przewodzących i transparentnych warstw (ang. Transparent Conductive Films, TCF), pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych.

Ta przełomowa metoda – chroniona zgłoszeniem patentowym – zdobyła już zaufanie jury wielu prestiżowych konkursów i programów grantowych (m.in. MIT Enterprise Forum Poland, Climate-KIC Accelerator Programme), dzięki którym XTPL ma szansę na komercjalizację przedsięwzięcia i międzynarodową ekspansję.

XTPL jest coraz częściej zauważalny także poza Polską, a potencjał technologii, nad którą pracujemy, doceniają światowi eksperci. Grant w ramach Horyzontu 2020 udowadnia, że według specjalistów Unii Europejskiej nasze rozwiązanie może w istotny sposób przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności Europy na świecie. Wygrana w konkursie, w którym odsetek wyróżnionych firm jest naprawdę niewielki w porównaniu do liczby zgłoszeń, wiele dla nas znaczy. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów może zostać wszechstronnie zastosowana, z korzyścią dla firm, konsumentów i całych państw. Cieszymy się, że zostało to dostrzeżone na szczeblach europejskich – mówi dr Filip Granek, współzałożyciel i CEO XTPL SA.

W ciągu pierwszych dwóch lat realizacji Instrumentu SME dofinansowanie otrzymało 1,2 tys. europejskich firm. Pod koniec Programu Ramowego Horyzont 2020 z finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw powinno już korzystać 7,5 tys. najbardziej innowacyjnych spółek z całej Europy. Fundusze mają pomóc im w rozwijaniu swoich technologii i rozszerzaniu działalności na inne kraje.

Finansowanie w ramach Horyzontu 2020 ma się przyczynić do wzmocnienia europejskiej gospodarki opartej na wiedzy oraz wspierać wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia w państwach Unii Europejskiej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
el |
kiedys myslalem, ze chlopcy osiagna sukces rynkowy no ale chodziaz granty ciagna. jak skoncza sie te przychody skonczy sie cala firma smutne. pzdr

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...