XTPL z grantem z programu Horyzont 2020

XTPL z grantem z programu Horyzont 2020
Dr Filip Granek, CEO w XTPL SA
REKLAMA

XTPL, spółka zajmująca się opracowaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw, które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach, jest jedną z pierwszych polskich firm, która skorzysta z grantów przyznanych w ramach unijnego programu dla startupów technologicznych Horyzont 2020.

Program ramowy Horyzont 2020 jest największym w historii instrumentem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. W jego ramach działa Instrument SME, który wspiera najbardziej innowacyjne europejskie spółki technologiczne. Beneficjenci wybierani są w drodze konkursu, w którym udział biorą firmy z krajów UE.

Z budżetu  programu na lata 2014-2020 wynoszącego niemal 80 mld euro skorzystało na razie relatywnie mało polskich firm. Kryteria udziału w programie spełnia mniej niż 10 procent zgłoszonych do konkursu firm.

XTPL jest spółką założoną przez polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię przewodzących i transparentnych warstw (ang. Transparent Conductive Films, TCF), pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych.

Ta przełomowa metoda – chroniona zgłoszeniem patentowym – zdobyła już zaufanie jury wielu prestiżowych konkursów i programów grantowych (m.in. MIT Enterprise Forum Poland, Climate-KIC Accelerator Programme), dzięki którym XTPL ma szansę na komercjalizację przedsięwzięcia i międzynarodową ekspansję.

XTPL jest coraz częściej zauważalny także poza Polską, a potencjał technologii, nad którą pracujemy, doceniają światowi eksperci. Grant w ramach Horyzontu 2020 udowadnia, że według specjalistów Unii Europejskiej nasze rozwiązanie może w istotny sposób przyczynić się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności Europy na świecie. Wygrana w konkursie, w którym odsetek wyróżnionych firm jest naprawdę niewielki w porównaniu do liczby zgłoszeń, wiele dla nas znaczy. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów może zostać wszechstronnie zastosowana, z korzyścią dla firm, konsumentów i całych państw. Cieszymy się, że zostało to dostrzeżone na szczeblach europejskich – mówi dr Filip Granek, współzałożyciel i CEO XTPL SA.

W ciągu pierwszych dwóch lat realizacji Instrumentu SME dofinansowanie otrzymało 1,2 tys. europejskich firm. Pod koniec Programu Ramowego Horyzont 2020 z finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw powinno już korzystać 7,5 tys. najbardziej innowacyjnych spółek z całej Europy. Fundusze mają pomóc im w rozwijaniu swoich technologii i rozszerzaniu działalności na inne kraje.

Finansowanie w ramach Horyzontu 2020 ma się przyczynić do wzmocnienia europejskiej gospodarki opartej na wiedzy oraz wspierać wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia w państwach Unii Europejskiej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
el |
kiedys myslalem, ze chlopcy osiagna sukces rynkowy no ale chodziaz granty ciagna. jak skoncza sie te przychody skonczy sie cala firma smutne. pzdr

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...