Mniej nowych instalacji fotowoltaicznych w Europie w 2016 r.

Mniej nowych instalacji fotowoltaicznych w Europie w 2016 r.
Fot. Innogy
REKLAMA

Europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe szacuje, że łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w tym roku w Europie będzie o kilkanaście proc. niższy niż przed rokiem. To głównie efekt spowolnienia brytyjskiego rynku fotowoltaicznego

SolarPower Europe podaje, że w III kwartale w Europie powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,56 GW. To o 10 proc. mniej niż w III kwartale 2015 r., w którym zainstalowano 1,73 GW.

Natomiast w pierwszych dziewięciu miesiącach br. odnotowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,3 GW, co oznacza spadek o 18 proc. w porównaniu z danymi za analogiczny okres roku ubiegłego, w którym zainstalowano 6,5 GW.

Mniejszy potencjał instalacji na europejskim rynku solarnym w 2016 r. to efekt głównie spowolnienia notowanego w Wielkiej Brytanii, która w ostatnich latach była największym rynkiem PV w Europie.

W pierwszych 9 miesiącach 2015 r. Brytyjczycy zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,1 GW, natomiast w tym samym okresie br. zainstalowano już tylko 1,5 GW, z czego większość wyłącznie w I kwartale – przed cięciami taryf dla PV wdrożonymi z końcem marca.

SolarPower Europe szacuje, że w całym 2016 r. łączny potencjał instalacji PV na rynku europejskim wzrośnie o 7,1 GW, podczas gdy w 2015 r. odnotowano wzrost o 8,6 GW. Planowany na ten rok nowy potencjał fotowoltaiczny w Europie to mniej więcej tyle, ile w latach 2009-12 rocznie instalowali tylko Niemcy, którzy w tym roku mogą mieć trudności z przekroczeniem 1 GW nowych instalacji. 

Dla porównania, tegoroczne prognozy nowego potencjału fotowoltaiki w USA oscylują wokół 14 GW, natomiast w przypadku Chin prognozuje się wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaicznego w 2016 r. nawet o 30 GW. Chińczycy tylko w I połowie br. zainstalowali ok. 20 GW nowych systemów PV. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bs_boss |
"...Mniej nowych instalacji fotowoltaicznych w Europie w 2016 r. ..." pomysł na nowy 2017r. - CŁO na panele spoza UE podnieść o 500% i nie ograniczać się tylko do CHIN, ale dla wszystkich producentów - wówczas UE będzie mogło kolejny rekord zapisać w swojej księdze bezmyślności, a akcje SW, to będzie pewna inwestycja, bo jako jeden z niewielu europejskich producentów PV będzie monopolistą i zasypie nas wszystkich swoimi produktami, które nie dają rady konkurować jakością z chińską produkcją
dugad |
w polsce tez pisowcy zablokowali oze
Daria |
Brytyjski rynek spowalnia, a u nas panele na dachach firm święcą triumfy.

Giełda OZE

Pionowe siłownie wiatrowe ( VAWT )

Brak miejsca na fotowoltaikę ? Brak pozwolenia na wiatrak ? Skorzystaj z dotacji 85% na Pionowe siło czytaj dalej...

Projekty PV - USŁUGI PROJEKTOWE

MB Projekt Biuro Projektów Technicznych Marcin Banaś to firma mogąca pochwalić się wieloletnim doświ czytaj dalej...

Poszukujemy lokalizacji pod biogazownie

Biowatt S.A. poszukuje lokalizacji pod biogazownie rolnicze. Optymalnie w promieniu do 35 km od duży czytaj dalej...

Kursy dla instalatorów fotowoltaiki i pomp ciepła pod uprawnienia UDT, SEP

Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Suchorabie pod Krakowem zaprasza na komercyjne i dofinansowane czytaj dalej...