Tesla wybrała dostawcę modułów fotowoltaicznych

Tesla wybrała dostawcę modułów fotowoltaicznych
Foto. Panasonic
REKLAMA

Tesla przygotowuje się do uruchomienia własnej produkcji modułów fotowoltaicznych. Na razie jednak, aby obsłużyć klientów przejętej firmy SolarCity, ma kupować moduły fotowoltaiczne od Panasonica, dla którego współpraca z Amerykanami jest szansą na ożywienie kurczącego się ostatnio biznesu PV.

Współpraca z Teslą to dla Panasonica szansa na rozwój swojego solarnego biznesu, który w ostatnim czasie kurczył się ze względu na malejący popyt na moduły fotowoltaiczne na rynku japońskim.

W ostatnich latach Japonia była jednym z czołowych rynków fotowoltaicznych na świecie, z rocznym potencjałem nowych instalacji na poziomie ok. 10 GW.

W ostatnim czasie japoński rynek PV jednak zwalnia na skutek cięć taryf gwarantowanych dla producentów energii słonecznej.  W przyszłym roku cięcia mają być kontynuowane. Nowe propozycje rządu w Tokio w zakresie taryf gwarantowanych dla PV zakładają wprowadzenie stawek na poziomie ok. 28-30 JPY/kWh (około 1-1,1 PLN/kWh) dla instalacji o mocy do 10 kW, a stawki w segmencie instalacji komercyjnych o mocy ponad 10 kW mają zmaleć z 24 JPY/kWh do 21 JPY/kWh (czyli według bieżącego kursu JPY/PLN z ok. 0,86 PLN/kWh na 0,76 PLN/kWh).

Ponadto dla dużych farm fotowoltaicznych przewidziano wprowadzenie systemu aukcyjnego, planując zakup w roku fiskalnym 2018-19 energii z elektrowni PV o mocy „tylko” 1,5 GW.

Ta sytuacja odbija się na biznesie Panasonica, który w lutym br. postanowił zamknąć jedną ze swoich fabryk modułów fotowoltaicznych koło Osaki, a w okresie kwiecień-wrzesień 2016 r. odnotował szacowany na 40-50 proc. spadek sprzedaży w segmencie PV.

Problemem dla Panasonica w tym roku może być ponadto wyraźny, szacowany nawet na około 30 proc. spadek cen modułów fotowoltaicznych, który jest efektem nadpodaży wygenerowanej przez producentów z Chin.

Szansą na ożywienie fotowoltaicznego biznesu dla Japończyków jest jednak ekspansja na świetnie rozwijającym się amerykańskim rynku solarnym – za sprawą współpracy z Teslą, która niedawno przejęła SolarCity – czołową firmę na rynku PV w Stanach Zjednoczonych, która realizuje  około 1/3 instalacji w segmencie domowych elektrowni PV w USA, montując co kwartał potencjał na poziomie ok. 200 MW.

Wcześniej obie firmy podpisały list intencyjny na temat współpracy przy uruchamianiu produkcji modułów fotowoltaicznych w fabryce Tesli/Solar City, która powstaje w amerykańskim mieście Buffalo i w której docelowo mają postawać moduły PV o potencjale 1 GW w skali roku.

Panasonic ma dostarczyć tam swoje technologie i know-how w zakresie produkcji wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych.

Japończycy współpracują z Teslą także w zakresie dostaw baterii do elektrycznych samochodów i magazynów energii amerykańskiego producenta, a także biorą udział w uruchamianiu produkcji baterii w ogromnej fabryce Tesli, która powstaje w Nevadzie.

Teraz japoński portal Nikkei Asian Review informuje, że Panasonic będzie dostarczać Tesli moduły fotowoltaiczne, które wyprodukuje w swojej fabryce w Malezji, a także wznowi w tym celu produkcję w zamkniętej wcześniej  w tym roku fabryce k. Osaki. Ponowne uruchomienie produkcji w japońskiej fabryce ma nastąpić w 2017 r.  

Rekordowe sprawności modułów Panasonica

Pod koniec ubiegłego roku SolarCity poinformowało, że badania wykonane przez instytut Renewable Energy Test Center potwierdziły sprawność wyprodukowanego przez nią modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,04 proc., co było wówczas rekordem w branży fotowoltaicznej.

Jednak zaledwie kilka dni po tym jak amerykańska firma SolarCity ogłosiła rekord sprawności wyprodukowanego przez nią modułu fotowoltaicznego jeszcze lepszym wynikiem pochwalił się Panasonic.

Japoński koncern poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 22,5 proc. Ten wynik potwierdził japoński instytut badawczy AIST. 270-watowy moduł fotowoltaiczny został wyprodukowany z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panaconic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc. 

Japońska firma podała wówczas, że jej następnym krokiem będzie wprowadzenie na rynek wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych HIT o mocy 330 W, których przeciętna sprawność ma wynosić 19,7 proc.

Natomiast w pierwszych miesiącach br. Panasonic poinformował o ustanowieniu nowego rekordu w zakresie sprawności krystalicznych modułów fotowoltaicznych na poziomie aż 23,8 proc. Ten wynik został osiągnięty w laboratoriach japońskiego instytutu AIST na próbce modułu o powierzchni 11 562 cm2, wykonanego w technologii HIT łączącej tradycyjną warstwę krzemową z warstwą krzemu amorficznego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Martyna46 |
Ja tam zaopatrzam się w fotowoltaikę od Elve i jestem zadowolona.
OZE GENESIS |
My proponujemy sprawdzone Solar World 290 mono: www.ozegenesis.pl

Giełda OZE

Szukamy działek do wydzierżawienia pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie.

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie. Projekt z pełną dokument czytaj dalej...

Sprzedam dokumentację Pnb elektrowni PV z wygraną aukcją

Sprzedam pełną dokumentację wraz z wygraną aukcją (394 zł.) na budowę elektrowni PV o mocy 0,5 MW. czytaj dalej...

Vestasy V-80, Enercon E-82, DeWind 6

- Enercon E82/3000kW, 82m lopaty - Vestasy V-80, 2000kW, 100m wieza - DeWind 6/1250kW, wys.91m, 64 czytaj dalej...