BNEF: fotowoltaika tańsza od wiatru w krajach rozwijających się

BNEF: fotowoltaika tańsza od wiatru w krajach rozwijających się
Fot. NEXTracker

Jak wynika z analizy wykonanej w ramach projektu Climatescope przez Bloomberg New Energy Finance, średnie koszty inwestycji w farmy fotowoltaiczne w krajach rozwijających się w tym roku są już nieznacznie niższe od kosztów inwestycji w lądową energetykę wiatrową.

Bloomberg New Energy Finance wskazuje, że notowany w tym roku duży spadek kosztów paneli fotowoltaicznych doprowadził do sytuacji, w której koszty inwestycji w przemysłowe farmy fotowoltaiczne w krajach rozwijających się spadły w III kwartale br. do przeciętnego poziomu 1,65 mln USD/MW, podczas gdy w ubiegłym roku wynosiły 2,15 mln USD/MW, a jeszcze w 2012 r. ten koszt był ponad dwukrotnie większy i wynosił 4,54 mln USD/MW.

Tymczasem koszty inwestycji w lądowe farmy wiatrowe w grupie krajów rozwijających się miały w III kwartale br. wynosić przeciętnie 1,66 mln USD/MW, a więc były nieznacznie wyższe niż koszty farm fotowoltaicznych. W 2015 r. w przypadku lądowej energetyki wiatrowej w krajach rozwijających się odnotowano natomiast przeciętny CAPEX na poziomie 2,02 mln USD/MW.

REKLAMA

W raporcie BNEF uwzględniono dane zebrane w 58 krajach rozwijających się z Azji, Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

Mimo nieco wyższego przeciętnego kosztu CAPEX lądowa energetyka wiatrowa nadal pozostaje tańsza od fotowoltaiki, jeśli uwzględnimy przeciętny koszt produkcji energii – ze względu na wyższą produktywność wiatraków.

Bloomberg podaje, że wzrost potencjału OZE w krajach rozwijających się wyniósł w ubiegłym roku 69,8 GW, z czego 39,5 GW przypadło na wiatr, 19,6 GW na fotowoltaikę, a 8 GW na małe elektrownie wodne. Tymczasem w krajach OECD łączny potencjał źródeł odnawialnych miał się zwiększyć w 2015 r. o 59,2 GW.

W pierwszym przypadku wartość inwestycji sięgnęła w 2015 r. 154,1 mld USD, z czego 73,3 mld USD przypadło na wiatr, a 71,8 mld USD na fotowoltaikę, a w przypadku krajów OECD inwestycje w źródła odnawialne w ubiegłym roku miały wynieść 153,7 mld USD.

red. gramwzielone.pl