Polska firma wyróżniona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii

Polska firma wyróżniona przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii
Fot. XTPL
REKLAMA

Największa europejska instytucja wspierająca innowacje European Institute of Innovation & Technologywytypowała 12 najbardziej obiecujących startupów z Europy i zaprosiła je do Berlina na spotkanie z dziennikarzami prestiżowych mediów z różnych krajów. Po raz pierwszy w historii wśród wybranych firm znalazła się także spółka z Polski.

European Institute of Innovation & Technology wyselekcjonowała najlepsze startupy spośród tych, które brały wcześniej udział w jej programach akceleracyjnych. Wejście do takiego programu wymaga pozytywnego przejścia skomplikowanego procesu kwalifikacji, a udział w nim – zaangażowania i skutecznego przedstawienia opracowywanej technologii i korzyści z niej płynących.

XTPL to pierwsza polska firma, która została zaproszona na tego typu spotkanie organizowane przez European Institute of Innovation & Technology (EIT), instytucję, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Unii Europejskiej zmierzającej do stworzenia europejskiej organizacji naukowej na wzór amerykańskiego MIT. Siedzibą Rady Zarządzającej EIT jest Budapeszt.

W Berlinie XTPL zaprezentował swój wynalazek dziennikarzom z całej Europy. Prezentacji polskiej spółki wysłuchali przedstawiciele między innymi Computer Weekly, Le Soir, La Stampy, Forbesa, BBC, Deutsche Welle czy TOK FM. 

– To dla nas niezwykle ważne wydarzenie, które pozwoliło nam zainteresować europejskie media, a tym samym – zaprezentować się bardzo dużej grupie odbiorców na starym kontynencie. Pamiętajmy, że technologia XTPL może zostać wykorzystana nie tylko w panelach fotowoltaicznych, ale i choćby w wyświetlaczach. A to oznacza, że może mieć z nią do czynienia każdy użytkownik urządzeń mobilnych. Z przyjemnością o tym opowiadamy i tłumaczymy, jak nasz wynalazek może wpłynąć na komfort korzystania także ze smartfonów czy tabletów – mówi dr Filip Granek, CEO w XTPL.

XTPL jest spółką założoną przez polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych. Priorytetem spółki jest prowadzenie prac nad globalnym wdrożeniem innowacyjnej technologii.

Technologia XTPL interesuje dziś przede wszystkim firmy zajmujące się produkcją paneli fotowoltaicznych. Spółka XTPL otrzymała kilka listów intencyjnych, w tym jeden od globalnego lidera w produkcji modułów fotowoltaicznych – Trina Solar.

Twórcy XTPL, Filip Granek i Zbigniew Rozynek, zapewniają, że potrzebują jeszcze 2,5 roku na przeskalowanie technologii z poziomu laboratoryjnej weryfikacji do gotowości do masowych wdrożeń i chcieliby w roku 2018 mieć podpisane pierwsze umowy licencyjne, obejmujące pilotażowe wdrożenia technologii XTPL. Później wszystko ma zależeć od producentów rozwiązań końcowych. To oni zadecydują o tym, kiedy pierwsze produkty zawierające technologię opracowaną przez Polaków pojawią się na rynku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Fundusz kupi pracujący projekt PV lub wiatrowy

Fundusz kupi chodzący projekt PV lub wiatrowy o udowodnionej stopie rocznego zwrotu. Proszę o oferty czytaj dalej...

Wykonam dokumentację dla farm fotowoltaicznych

Przygotuję kompletną dokumentację do uzyskania decyzji środowiskowej, warunków zabudowy, warunków pr czytaj dalej...

Sprzedam projekty instalacji PV

Posiadam do sprzedaży 4 projekty PV - 2MW, 2MW, 0,9MW i 0,6MW. Wszystkie projekty posiadają wydane D czytaj dalej...

PROJEKT PV 950 kW, Warmia i Mazury

Posiadam na sprzedaż projekt PV o mocy 950 kW. Projekt posiada warunki przyłączenia do sieci elektro czytaj dalej...