Fortum inwestuje w technologię organicznej fotowoltaiki (OPV)

Fortum inwestuje w technologię organicznej fotowoltaiki (OPV)
Fot. Fortum
REKLAMA

Dywizja Technology and New Ventures fińskiego koncernu energetycznego Fortum zainwestowała 5,2 mln euro w szwedzką firmę Exeger Sweden AB, pracującą nad technologią organicznych ogniw fotowoltaicznych (OPV). W ramach transakcji Fortum nabyło 5 proc. udziałów w firmie.

Exeger rozwija i produkuje nowatorskie, możliwe do wydrukowania ogniwa solarne, które mogą znaleźć zastosowanie między innymi w elektronice konsumenckiej czy na budynkach w ramach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). W tym przypadku zaletą ogniw w technologii, nad którą pracuje Exeger, może być ich częściowa transparentność, a także możliwość dostarczenia ogniw w różnych kolorach, dostosowanych do konkretnej architektury. Szwedzi zapowiadają komercjalizację swoich technologii już w nadchodzącym roku. 

Jak zapewnia Fortum, jednym z filarów jego strategii jest podejmowanie nowych przedsięwzięć w obszarze energetyki, a w celu zwiększenia innowacyjności oraz przyspieszenia komercjalizacji nowych rozwiązań, firma kładzie większy nacisk na innowacyjność i digitalizację w ramach swojej organizacji, a także podejmuje współpracę z najlepszymi światowymi dostawcami, obiecującymi firmami technologicznymi i instytutami badawczymi. 

Kilka tygodni temu Fortum zapowiedziało ekspansję na rynku punktów ładowania samochodów elektrycznych. Do końca roku wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny ma zbudować pierwsze 1000 stacji. 

W Norwegii Fortum prowadzi pilotażowy projekt mający pokazać możliwości wykorzystania podłączonych do punktów ładowania aut elektrycznych, których baterie posłużą w razie potrzeby do zbilansowania sieci. Projekt obejmuje ponad 100 punktów ładowania.

W celu rozwijania rozwiązań dla elektrycznej motoryzacji, a także np. dla systemów zarządzania produkcją i poborem energii, Fortum przejął szwedzką firmę Info24 AB, która działa w obszarze tzw. Internet of Things.

W nadchodzących latach zainwestujemy od 100 do 200 milionów euro w najbardziej obiecujące start-upy i fundusze. Inwestycja w Exeger jest przykładem realizacji strategii Fortum, która zakłada bycie jednym z liderów rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych. Rozwiązania solarne firmy Exeger w obszarze elektroniki konsumenckiej są najbardziej zaawansowane na rynku – podkreśla Anne Jalkala z dywizji Fortum Technology and New Ventures.

Fortum utrzymuje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Koncern energetyczny informował kilka miesięcy temu, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...