Panele fotowoltaiczne na ponad tysiącletniej katedrze

Panele fotowoltaiczne na ponad tysiącletniej katedrze
Instalacja fotowoltaiczna na dachu katedry w Gloucester. Fot. My Power

Na dachu XI-wiecznej katedry w Wielkiej Brytanii trwa instalacja systemu fotowoltaicznego. Po jej zakończeniu brytyjska katedra będzie prawdopodobnie najstarszym budyniem na świecie, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne.

Instalacja systemu fotowoltaicznego o mocy 38 kW jest realizowana na znajdującej się w Gloucester katedrze, która ma ponad tysiąc lat.

Po uruchomieniu produkcji energii 150 paneli fotowoltaicznych ma produkować w skali roku 25 MWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznej konsumpcji energii średniej wielkości siedmiu brytyjskich gospodarstw domowych. Wykorzystanie fotowoltaiki ma zmniejszyć koszty energii katedry w Gloucester o 25 proc.

REKLAMA

Uzysk energii mógłby być wyższy, ograniczy go jednak częściowo okresowe zacienienie części paneli fotowoltaicznych, generowane m.in. przez wieżę katedry, co obrazuje poniższa analiza wykonana przez firmę MyPower odpowiadającą za montaż instalacji.

W instalacji wykorzystano – mając na uwadzę m.in. zacienienie paneli – optymalizatory SolarEdge oraz moduły REC BLK2 – jak informuje wykonawca wybrano je także ze względu na ich estetykę.

Inwestycja ma kosztować 100 tys. funtów i jest częścią większego, wartego 6 mln funtów projektu, którego celem jest modernizacja i konserwacja katedry w Gloucester.

Projekt jest ponadto częścią programu o nazwie “Shrinking the Footprint” realizowanego przez Kościół Anglikański, którego celem redukcja emisji CO2 o 80 proc. do roku 2050.

Ponad 400 kościołów w Wielkiej Brytanii planuje przejście na odnawialne źródła energii – cieplnej i elektrycznej. Projekt ma być realizowany kosztem ok. 1 mln funtów.

Wykorzystanie OZE w brytyjskich kościołach ma być efektem projektu o nazwie „Big Church Switch” zapoczątkowanego przez kościelne fundacje charytatywne „Christian Aid” i „Tearfund”, które zachęcają brytyjskie kościoły i gospodarstwa domowe do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym celu wykonano nawet internetową platformę, która łączy osoby zainteresowane wykorzystaniem OZE z ekspertami w tej dziedzinie.

REKLAMA

– Jako osoby indywidualne i kościoły mamy wybór jak traktować Ziemię, jak wydajemy nasze pieniądze i jak zasilamy w energię nasze domy i budynki. Przez wykorzystanie technologii, która zamienia wiatr i słońce w czystą i odnawialną energię, ludzie mogą nadal korzystać z daru stworzenia – komentuje cytowany przez Reutersa David Walker, anglikański biskup Manchesteru.

Do projektu Big Church Switch zapisano już 424 kościoły, w tym najstarszy na świecie kościół należący do Metodystów, który znajduje się w Bristolu.

Do walki ze zmianami klimatu i redukcją emisji CO2 wzywa papież Franciszek, w jednej ze swoich wypowiedzi na ten temat wskazując, że „charakteryzujące się wysokim poziomem zanieczyszczeń paliwa kopalne muszą być stopniowo zastępowane – bez zwłoki”. 

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu katedry w Gloucester (źródło mypoweruk.com):


red. gramwzielone.pl