Ceny energii z dachowej fotowoltaiki w ostatniej aukcji we Francji

Ceny energii z dachowej fotowoltaiki w ostatniej aukcji we Francji
Fot. Fronius

Francuski rząd przyznał licencję na realizację projektów średniej wielkości dachowych elektrowni fotowoltaicznych w ramach rządowego systemu wsparcia. To kolejna z aukcji dla fotowoltaiki we Francji. Paryż zapowiada, że w następnych latach aukcji dla PV będzie jeszcze więcej.

Francuskie ministerstwo energii ogłosiło wyniki ostatniej aukcji dla projektów dachowych systemów fotowoltaicznych o mocy od 100 kW do 250 kW, o łącznym potencjale 80 MW.

Francuskie władze podają, że w wyniku tej aukcji powstaną 353 instalacje fotowoltaiczne, które mają produkować w skali roku około 100 GWh energii elektrycznej. Wartość inwestycji szacuje się na 132 mln EUR, co daje średni CAPEX na poziomie 1,65 mln EUR/MW. 

REKLAMA

Średnią cenę, po której będzie sprzedawana energia z tych instalacji, ustalono na 131,25 EUR/MWh.

To znacznie więcej niż cena przyznana we Francji w ostatnich aukcjach dla naziemnych farm fotowoltaicznych (około 80 EUR/MWh), ale mniej niż w poprzednich dwóch podobnych aukcjach dla dachowych projektów PV o mocy od 100 kW do 250 kW, z których w pierwszej – zorganizowanej w marcu br. – średnia cena wyniosła 139 EUR/MWh, a w drugiej – zorganizowanej w maju br. – przeciętną cenę ustalono na 134,8 EUR/MWh.

Sprzedaż energii dla inwestorów, którzy wygrają aukcję i uruchomią generację, będzie realizowana na zasadzie tzw. market premium. Jeśli energia zostanie sprzedana na rynku poniżej ceny wynegocjowanej w aukcji, wówczas francuskie państwo dopłaci inwestorowi różnicę, natomiast w przypadku sprzedaży energii na rynku po cenie wyższej niż zapewniona w aukcji, wówczas inwestor będzie musiał taką różnicę zwrócić.

W najbliższych latach we Francji zorganizowane zostaną aukcje, których efektem ma być budowa dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,35 GW.

W sumie zaplanowano 9 aukcji do roku 2019, dokładnie podając ich daty i przewidziany potencjał elektrowni PV, które będą mogły otrzymać wsparcie.

Wyodrębniono dwa koszyki aukcyjne – dla instalacji o mocy od 100 kW do 500 kW, a także od 500 kW do 8 MW. W każdej aukcji, zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie, przewidziano budowę instalacji o potencjale po 75 MW.

REKLAMA

Już wcześniej Paryż przedstawił założenia aukcji dla naziemnych systemów fotowoltaicznych. Francuskie ministerstwo energii poinformowało, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW.

Francuski rząd promuje ponadto nowe, nadal niszowe zastosowania fotowoltaiki. Do tej pory przeprowadzono już aukcje, które premiowały budowę instalacji fotowoltaicznych na zadaszeniach parkingów (tzw. carportach) czy instalacje PV połączone z magazynami energii, które powstaną na należących do Francji wyspach.

W jednej z przeprowadzonych w tym roku aukcji, w której o wsparcie mogli ubiegać się inwestorzy planujący realizację swoich projektów na należących do Francji wyspach, do wsparcia zakwalifikowano 33 projekty, których łączna moc sięga 51,8 MW. Szacowany łączny uzysk energii to 70 GWh w skali roku, a operatorzy nagrodzonych projektów otrzymają stałą, gwarantowaną taryfę za sprzedaż energii w wysokości 204 euro/MWh. Ta relatywnie wysoka cena uwzględnia jednak nie tylko budowę farmy fotowoltaicznej, ale również instalację magazynu energii.

W najbliższych latach Paryż ma promować także wykorzystanie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (ang. Building Integrated Photovoltaics, BIPV), udostępniając do zagospodarowania w aukcjach co roku potencjał 450 MW.

20 GW fotowoltaiki do roku 2023

W pierwszej połowie tego roku we Francji podłączono do sieci elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 336 MW, co jest najsłabrzym wynikiem od I połowy 2013 r., a całkowity potencjał fotowoltaiki we Francji wzrósł na koniec czerwca do 6,911 MW.

Na koniec I półrocza 2016 r. we Francji zarejestrowanych było znajdujących się w trakcie realizacji ponad 21,6 tys. projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,141 GW, z czego w przypadku ponad 11,2 tys. projektów o mocy 593 MW podpisano umowy na przyłączenie do sieci.

Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała ostatnio, że do 2023 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW.

W pierwszej połowie 2016 r. znajdujące się we Francji elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w sumie 3,8 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 12 proc. Taka produkcja odpowiadała udziałowi PV w popycie na energię elektryczną we Francji na poziomie 1,5 proc. wobec 1,4 proc. odnotowanego w I połowie 2015 r.

red. gramwzielone.pl