Turcja chce zbudować największą na świecie farmę PV

Turcja chce zbudować największą na świecie farmę PV
Fot. Collin Key, flickr cc

Plany budowy wielkich, gigawatowych farm fotowoltaicznych przedstawiło już kilka krajów. Najbliższej zrealizowania takiej inwestycji wydaje się jednak Turcja. Ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 GW ma rozpocząć produkcję energii najpóźniej w 2018 r.

Tureckie władze ogłosiły plan budowy ogromnego kompleksu fotowoltaicznego o mocy 1 GW i w tym celu mają przeprowadzić aukcję, której realizację zaplanowano na grudzień. Inwestycja ma powstać w centralnej części Turcji, w pobliżu miasta Konya.

Park fotowoltaiczny ma zająć powierzchnię 2 tys. hektarów i będzie produkować około 1,7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada ilości energii konsumowanej przez około 600 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Turecki rząd szacuje, że wartość inwestycji sięgnie około 1,3 mld dolarów, a warunkiem przyznania wsparcia ma być udział w tej inwestycji rodzimych firm i inżynierów. 

Inwestor, który otrzyma prawo do budowy farmy fotowoltaicznej, będzie mógł sprzedawać energię po zagwarantowanej mu cenie w okresie 15 lat – na podstawie umowy zawartej z tureckim rządem. Przewiduje się, że uruchomienie produkcji energii nastąpi do roku 2018.

W ramach aukcji ujęte mają być klauzule o konieczności częściowego zastosowania komponentów instalacji, które wyprodukowano w Turcji, a inżynierowie pracujący przy tym projekcie mają być rekrutowani lokalnie.

REKLAMA

Turcja przyjęła cel budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW do roku 2023, z czego pierwszy GW powinien powstać jeszcze w tym roku. Na koniec 2015 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Turcji wynosił około 250 MW.

W przyszłym roku Turcja planuje też organizację aukcji dla sektora wiatrowego, której przedmiotem ma być podobny potencjał jak w przypadku zaplanowanej na grudzień aukcji dla PV.

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja o mocy 648 MW, którą w tym roku uruchomiono w Indiach. Inwestycja zrealizowana przez indyjski fundusz Adani Green Energy kosztowała około 679 mln USD (45,5 mld INR). Budowa zajęła 8 miesięcy i zatrudnionych było przy niej 8,5 tys. pracowników, którzy instalowali dziennie panele fotowoltaiczne o średniej mocy 11 MW.

Wcześniej miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie należało do uruchomionego w połowie ubiegłego roku projektu o nazwie Solar Star, który w Kalifornii zrealizował amerykański deweloper SunPower. Moc tej farmy fotowoltaicznej wynosi 579 MW. 

Zanim uruchomiono farmę fotowoltaiczną Solar Star, miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie przysługiwało uruchomionemu również w Kalifornii projektowi o nazwie Topaz Solar, którego moc wynosi 550 MW i który został zrealizowany przez First Solar.

red. gramwzielone.pl