XTPL przygotowuje się do wdrożenia technologii TCF

XTPL przygotowuje się do wdrożenia technologii TCF
Dr Filip Granek, CEO w XTPL SA
REKLAMA

XTPL, polska spółka zajmująca się opracowaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang. Transparent Conductive Films - TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach, zaczyna pracę nad przygotowaniem technologii do produkcyjnego wdrożenia. W nowych laboratoriach i z nowym zespołem naukowców oraz technologów.

XTPL jest spółką założoną przez polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych. Ta przełomowa metoda – chroniona zgłoszeniem patentowym – zdobyła już zaufanie jury wielu prestiżowych konkursów i programów grantowych (m.in. MIT Enterprise Forum Poland, Climate-KIC Accelerator Programme), dzięki którym XTPL ma szansę na komercjalizację przedsięwzięcia i międzynarodową ekspansję. Aby dokonać tego jak najszybciej, spółka zatrudniła wybitnych specjalistów i przeniosła swoją siedzibę do najnowocześniejszego laboratorium w kraju.

Priorytetem spółki jest prowadzenie prac nad globalnym wdrożeniem innowacyjnej technologii. W kolejce oczekujących na jej komercjalizację stoją już najwięksi giganci branży fotowoltaicznej (np. Trina Solar). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, spółka właśnie powiększyła swój zespół i zatrudniła sześciu znakomitych naukowców. Pokierują oni pracami w komórkach badawczych odpowiedzialnych kolejno za: badania materiałowe, nanotusze, symulacje numeryczne, pre-post treatment, rozwój procesu druku i budowę platformy.

 Wybór liderów do projektu o tak unikalnej strukturze był bardzo trudny, dlatego rekrutację kandydatów przeprowadziliśmy w sposób wielopłaszczyznowy. Aby dotrzeć do najlepszych, w obszar poszukiwań włączyliśmy również kraje europejskie. Dziś jesteśmy dumni, że naukowcy i technolodzy z tak wybitnymi osiągnięciami, jakie ma nasz nowy zespół, wybrali XTPL na miejsce swojego dalszego rozwoju zawodowego. Z tak utalentowanymi i doświadczonymi współpracownikami nie ma dla XTPL rzeczy niemożliwych. Część zespołu posiada również bogate doświadczenie w tzw. skalowaniu technologii z poziomu laboratoryjnego do przemysłowych wdrożeń – informuje Filip Granek, CEO w XTPL SA.

XTPL podkreśla, że mimo, iż żaden z nowych członków zespołu XTPL nie przekroczył jeszcze 40-stki, łącznie mają już ponad 80 lat doświadczenia w zakresie prowadzenia badań i rozwijania nowych technologii oraz w pracy w międzynarodowym przemyśle hi-tech i najlepszych jednostkach naukowo-badawczych.

Nową siedzibą laboratoriów spółki XTPL stał się Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. To największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe, wspierające rozwój innowacji i nowych technologii. W trzech budynkach zlokalizowanych na terenie Kampusu Pracze centrum dysponuje powierzchnią 11 000m2 nano- i biotechnologicznych laboratoriów z doskonałą w skali europejskiej aparaturą badawczą, niezbędną do prowadzenia badań z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

To wszystko może być korzystnym rozwiązaniem dla młodych firm, które dzięki temu nie muszą inwestować w zakup wysokospecjalistycznego sprzętu. Sądzę, że taką przewagę EIT+ dostrzegła również firma XTPL. Ideą EIT+ jest, aby młodzi naukowcy rozwijali się i tworzyli innowacyjne rozwiązania dla polskiej gospodarki. Mogą to robić jako nasi pracownicy, którym centrum jest w stanie zaoferować wiele możliwości do rozwoju projektów badawczych, bądź też mogą zakładać tutaj własne firmy i współpracować z EIT+. Potencjał centrum jest duży, a dodatkowo EIT+ jest otwarte na nowe zespoły naukowe czy też biznesowe – informuje Katarzyna Dorywała, prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Artykuł sponsorowany
xxx |
Nazwiska nie grają. Może najpierw osiągnięcia a poźniej pijar?
el |
jesli firma robi sam marketing i dostaje tylko nagrody, to z rozwiazania niestety nic nie bedzie. podobnie jak z wieloma tego typu projektami w przeszlosci.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...