Kolejny rekord sprawności modułu fotowoltaicznego
Chiński lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych pochwalił się kolejnym rekordem sprawności polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego.
Tym razem Trina Solar informuje o osiągnięciu sprawności polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 19,86 proc., poprawiając wcześniejszy wynik wynoszący 19,14 proc. Rekordową sprawność potwierdzono w laboratoriach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, w których zbadano moduł o powierzchni 1,514 m2.
Wcześniej, w czerwcu br., Trina Solar informowała o osiągnięciu rekordowej sprawności polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 20,16 proc.
Póki co Trina Solar ma w swojej ofercie polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne o sprawnościach rzędu 16,2 proc. – 16,8 proc. W przypadku modułów monokrystalicznych sprawność seryjnie produkowanych modułów Trina Solar przekracza już 18 proc.
W tym miesiącu postępem w pracach nad technologią polikrystaliczną pochwalił się wywodzący się z Norwegii REC, informując o osiągnięciu sprawności 20,21 proc., ale na poziomie ogniw fotowoltaicznych. REC zapewnia, że to przeciętna sprawność z serii ogniw wyprodukowanych już na taśmach produkcyjnych. W przypadku najwydajniejszego ogniwa zmierzono sprawność rzędu 20,47 proc.
Z kolei kilka miesięcy temu koreański producent Hanwha Q Cells poinformował o osiągnięciu sprawności polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 19,5 proc.
W przypadku modułów monokrystalicznych rekord należy do Panasonica, który w marcu br. odnotował sprawność rzędu 23,8 proc.
Osiągnięciami w rozwoju technologii monokrystalicznej może pochwalić się również Trina Solar. W kwietniu br. chińska firma ustanowiła nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 23,5 proc. Ten wynik osiągnięto na próbce ogniwa typu n w standardowych rozmiarach 15,6 x 15,6 cm, wykonanego z wykorzystaniem technologii Interdigitated Back Contact (IBC).
Trina Solar poprawiła tym samym swój poprzedni rekord sprawności wynoszący 22,94 proc., ustanowiony w maju 2014 r. na tym samym rodzaju ogniwa fotowoltaicznego. Wcześniej Trina Solar odnotowała też na ogniwie tego typu wynik 24,4 proc., jednak rozmiary ogniwa wyniosły tylko 2 x 2 cm.
Trina Solar to ścisła czołówka największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych. Notowana na nowojorskiej giełdzie firma była w ubiegłym roku największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych. W 2015 r. chińska firma sprzedała moduły fotowoltaiczne o mocy aż 5,74 GW, z czego tylko w ostatnim kwartale 2015 r. – 1,78 GW.
W całym 2015 r. Trina odnotowała wzrost zysku netto o 29 proc. r/r, osiągając wynik na poziomie 76,6 mln USD, przy przychodach na poziomie 3 mld USD.
W II kwartale br. Trina Solar zwiększyła sprzedaż swoich produktów do poziomu 1,658 GW, z czego 1,519 GW stanowiła sprzedaż klientom zewnętrznym, a 39,3 MW sprzedaż spółkom z grupy Trina Solar.
To wynik znacznie lepszy niż odnotowany w I kwartale br., w którym Trina Solar sprzedała produkty o łącznej mocy 1,434 GW, a także lepszy niż w II kwartale ubiegłego roku, w który chińska firma odnotowała sprzedaż na poziomie 1,231 GW.
Na koniec pierwszego półrocza br. Trina Solar posiadała potencjał linii do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych na poziomie odpowiednio ok. 5 GW i 6 GW. Chińska firma produkuje też wafle krzemowe i w tym zakresie dysponuje potencjałem produkcji 1,8 GW w skali roku, a także bloki krzemu krystalicznego z potencjałem produkcji 2,3 GW.
Prognoza Trina Solar na cały 2016 r. zakłada sprzedaż na poziomie 6,3 GW do 6,55 GW, a także podłączenie do sieci własnych projektów o łącznej mocy 400-500 MW.
red. gramwzielone.pl