Jak montaż i jakość produktów wpływają na uzyski energii z elektrowni fotowoltaicznej?

Jak montaż i jakość produktów wpływają na uzyski energii z elektrowni fotowoltaicznej?
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (Quality Safety Photovoltaic – QSPV)

Instalacje fotowoltaiczne nadal stanowią wyzwanie dla wielu firm zajmujących się fotowoltaiką. Trudny lecz mimo wszystko rozwijający się rynek sprawia, że zaczyna przybywać wykonawców elektrowni słonecznych. Nieprawidłowy montaż instalacji może sprawić problemy zarówno wykonawcy jak Inwestorowi. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, budując nasze elektrownie fotowoltaiczne?

Jak zauważa Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (QSPV – Quality Safety PhotoVoltaic), instalacje produkujące zbyt małe ilości energii wpływają na powszechną, negatywną opinię dotyczącą elektrowni fotowoltaicznych. Bardzo często słyszymy stwierdzenia, że „fotowoltaika w Polsce nie ma sensu”, że „w Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie”, że „instalacje w Polsce nie działają”.

– Rozmawiałem ostatnio z Inwestorem, który jest właścicielem sieciowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kWp. Instalacja wyeksponowana w kierunku południowym, niezacieniona, zamontowana na dachu skośnym pod kątem ok. 30 stopni. Już na początku rozmowy dało się wyczuć negatywne nastawienie Inwestora do fotowoltaiki, co mogło dziwić ze względu na fakt posiadania przez niego takiej właśnie instalacji. Szybko jednak okazało się, że niezadowolenie wynika z problemu produkcji małej ilości energii generowanej przez elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja pracowała już trzeci rok,  a roczna produkcja wynosiła pomiędzy 25 000 kWh a 30 000 kWh, co znacznie odbiega od tego, co instalacja o mocy 40 kWp w takim układzie mogłaby wyprodukować. Te odchylenia wynikały z wielu aspektów technicznych, lecz jedno, z czym trudno było mi się pogodzić, to ogólne stwierdzenie Inwestora: „fotowoltaika  w Polsce nie ma sensu”. Jeszcze większym zdziwieniem była dla mnie informacja, iż wszystkie instalacje fotowoltaiczne zamontowane u znajomych Inwestora produkują mniej więcej tyle samo energii. Wszystkie zostały zrealizowane w oparciu o te same produkty i przez tego samego wykonawcę. Ta sytuacja utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, jak ważna nie tylko dla samego Inwestora, ale również dla całego rynku, powinna być budowa elektrowni przez wysoko wyspecjalizowaną firmę w oparciu o wysokiej jakości produkty – opowiada Pan Maciej Rau, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (QSPV – Quality Safety PhotoVoltaic).

REKLAMA

Przytoczona sytuacja jednoznacznie pokazuje, że Inwestor szukał przyczyny nieprawidłowej pracy instalacji w złym miejscu. Powodem niskich uzysków zapewne nie były warunki klimatyczne panujące w Polsce, a użycie przez wykonawcę niskiej jakości komponentów instalacji i rażące błędy popełnione na etapie projektowania i realizacji inwestycji.

Co może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z wysoko wykwalifikowanym instalatorem?

Indywidualne podejście do każdej z inwestycji.

Lokalizacja każdej elektrowni fotowoltaicznej jest inna, nie ma na świecie dwóch takich samych miejsc, a co za tym idzie dwóch takich samych instalacji. Odpowiedzialny wykonawca przed przystąpieniem do projektowania systemu PV powinien przeprowadzić wizję lokalną miejsca inwestycji i przygotować indywidualny projekt instalacji.

Nie zawsze wizja Inwestora będzie zgodna z możliwościami technicznymi miejsca inwestycji. Często Inwestorzy wymagają niemożliwej do zainstalowania na danej powierzchni mocy instalacji. Wynikiem braku odpowiedniej powierzchni bardzo często jest montaż instalacji w miejscach bezpośrednio zacienionych najczęściej przez drzewa lub kominy. Cień powoduje spadek wydajności modułu, który jest zacieniony, ale również w większości przypadków wszystkich modułów połączonych w jednym łańcuchu. W takich okolicznościach inwestor ponosi straty, które mogłyby zostać wyeliminowane już na etapie tworzenia projektu instalacji.

Ważnym krokiem w przypadku instalacji dachowych powinna być analiza i ocena pokrycia dachowego. Na dachach, które wymagają remontu lub pokryte są elementami zawierającymi azbest, instalacje PV nie mogą być montowane. Jeżeli instalator ma problem z oceną pokrycia dachowego, powinien skontaktować się z dekarzem. Podobnie sytuacja wygląda przy ocenie statyki dachu. Instalator powinien zasięgnąć opinii konstruktora w zakresie oceny stanu konstrukcji nośnej pod kątem dopuszczalnego obciążenia. Pamiętajmy, że instalacja o mocy 4 kWp może ważyć nawet do poł tony! Źle obliczone dopuszczalne obciążenie może być tragiczne w skutkach.

REKLAMA

Na rynku europejskim obserwuje się sytuacje, w których instalacje fotowoltaiczne były przyczyną naruszenia konstrukcji budynku czy nawet pożarów. Nie chcemy, by takie wydarzenia powtarzały się w Polsce. Powinniśmy dążyć do tego, by na naszym polskim rynku istnieli tylko wysoce wyspecjalizowani wykonawcy – komentuje Pan Norbert Heib, audytor QSPV.

Jednym z kolejnych punktów, na które wykonawca powinien zwrócić uwagę, to system ochrony odgromowej. W sytuacji, gdy montaż elektrowni fotowoltaicznej wymaga przebudowy istniejącej już instalacji odgromowej, instalator zobowiązany jest przygotować odpowiedni projekt, a po przebudowie wykonać niezbędne pomiary. Wówczas instalator odpowiedzialny jest nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie instalacji PV, ale także za poprawność funkcjonowania instalacji odgromowej.

O tym, na co jeszcze wykonawca powinien zwrócić uwagę i jak powinien wyglądać odbiór instalacji oraz dokumentacja techniczna, opowiemy w następnym artykule.

Kontakt

Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (Quality Safety Photovoltaic – QSPV)

Tel: 61 666 08 69, Fax: 61 666 07 84

E-mail: biuro@qspv.pl

www.qspv.pl

www.facebook.com/qspv.polska

artykuł sponsorowany