Jak bardzo spadły koszty fotowoltaiki w USA?

Jak bardzo spadły koszty fotowoltaiki w USA?
Fot. U.S. Army Corps of Engineers, flickr cc

Amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratories (NREL) przedstawiła analizę na temat przeciętnych kosztów inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w USA w I kwartale 2016 r., po raz kolejny odnotowując spadek tych kosztów największy w sektorze przemysłowych farm fotowoltaicznych. 

NREL wskazuje, że w I kwartale br. po raz kolejny odnotowano widoczny spadek kosztów inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, co jest efektem m.in. spadku kosztów komponentów, większej konkurencji czy lepszej konfiguracji urządzeń.

W analizie pt. U.S. Solar Photovoltaic System Cost Benchmark Q1 2016 NREL informuje, że w I kwartale 2016 r. koszt przeciętnej, domowej instalacji fotowoltaicznej w USA, której łączną moc określa na 5,6 kW (DC), zmalał do 2,93 USD/W, podczas gdy rok wcześniej ten koszt wynosił przeciętnie 3,11 USD/W, a na koniec 2010 r. – 6,19 USD/W.

REKLAMA

NREL zwraca uwagę, że w przypadku inwestycji w sektorze domowych instalacji PV nadal znaczący potencjał redukcji kosztów tkwi w tzw. kosztach miękkich, które stanowią w sumie ok. 58 proc. całkowitego kosztu instalacji. Istotną pozycję w tej grupie kosztów – nawet ok. 0,43 USD/W u liderów tego rynku SolarCity, Sunrun i Vivint Solar – stanowią koszty związane ze sprzedażą i marketingiem.

W przypadku segmentu instalacji komercyjnych, dla przykładowej mocy 200 kW, przeciętny koszt inwestycji wynosił według NREL w I kwartale br. 2,13 USD/W wobec 2,2 USD/W rok wcześniej i 4,85 USD/W na koniec 2010 r.  

Największy spadek kosztów NREL odnotowuje w segmencie przemysłowych farm fotowoltaicznych. Dla farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW podawany jest koszt, który miał obowiązywać w I kwartale 2016 r. – na poziomie 1,42 USD/W w przypadku instalacji na nieruchomym stelażu, a także 1,49 USD/W w przypadku instalacji na jednoosiowych, nadążnych systemach (tzw. trackerach), dzięki którym możliwe jest zwiększenie uzysków energii w stosunku do konstrukcji statycznej.

NREL odnotowuje, że spadek kosztów naziemnych farm fotowoltaicznych posadowionych na statycznym stelażu wyniósł aż 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. 

Według firmy konsultingowej GTM Research, która specjalizuje się w analizach amerykańskiego rynku solarnego, obecnie w USA ceny energii z farm fotowoltaicznych określane w długoterminowych umowach na zakup energii (PPA), zawieranych między inwestorami i operatorami energetycznymi, kształtują się na poziomie około 35-60 USD/MWh.

REKLAMA

W swojej ostatniej analizie GTM szacuje, że obecnie w Stanach Zjednoczonych w trakcie budowy są farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 10 GW i odnotowuje rosnącą liczbę projektów fotowoltaicznych, w przypadku których zawierane są umowy na zakup energii zgodnie z postanowieniami tzw. PURPA Act. Ta wprowadzona już w 1978 r. ustawa zobowiązuje operatorów energetycznych do zakupu energii od niezależnych producentów, jeśli oferują energię po cenach, które odpowiadają poziomowi funkcjonującemu na rynku.

Rozwój farm fotowoltaicznych w USA jest ponadto wspierany na poziomie federalnym przez mechanizm ITC (Investment Tax Credit), dzięki któremu inwestorzy na rynku solarnym korzystają z ulg podatkowych.

Tylko w II kwartale br. w Stanach Zjednoczonych powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,05 GW, co oznacza 43-procentowy wzrost w porównaniu do II kwartału 2015 r.

W całej I połowie br. fotowoltaika odpowiadała za 26 proc. nowego potencjału, który zbudowano w tym okresie w amerykańskiej energetyce. Udział PV w całym amerykańskim miksie energii to jednak nadal tylko około 1,3 proc.

GTM szacuje, że w całym 2016 r. w USA powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 13,9 GW. To prognoza nieznacznie gorsza niż przygotowana wcześniej, która mówiła o potencjale 14,5 GW.
 

Przeciętne koszty inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w USA z podziałem na kategorie kosztów. Źródło: National Renewable Energy Laboratories.

Raport pt. U.S. Solar Photovoltaic System Cost Benchmark: Q1 2016 (link)

red. gramwzielone.pl