Największa elektrownia PV w Szwajcarii powstała na carportach

Największa elektrownia PV w Szwajcarii powstała na carportach
Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 6,7 MW na carportach w Courgenay w Szwajcarii. Fot. Gefco
REKLAMA

W miejscowości Courgenay uruchomiono jak dotąd największą w Szwajcarii elektrownię fotowoltaiczną. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne umieszczono na zadaszeniach ogromnych parkingów, tzw. carportach.

Za inwestycją, która kosztowała 12 mln franków szwajcarskich, stoją firmy BKW działająca w obszarze energetyki i infrastruktury, Energie du Jura, centrum kompetencji ds. energii kantonu Jura, a także Gefco – firma specjalizująca się w logistyce dla przemysłu.  

Inwestycja, która została zrealizowana w Courgenay, w północno-zachodniej części Szwajcarii, polegała na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 6,7 MW. Ten potencjał ma się przekładać na roczną produkcję energii na poziomie 6,7 GWh. Taka ilość energii opowiada zapotrzebowaniu około 1550 gospodarstw domowych.

Obecnie instalacja składa się z 23,8 tys. paneli fotowoltaicznych o powierzchni 43 tys. m2, porównywalnej do ponad czterech boisk piłkarskich.

Produkcja energii w nowej elektrowni fotowoltaicznej w Courgenay powinna ograniczyć roczną emisję CO2 o 2400 ton. Inne korzyści z tej inwestycji to gromadzenie wody deszczowej i późniejsze jej wykorzystanie w okresie bez naturalnych opadów.

W ubiegłym roku w Szwajcarii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 300 MW, a łączny potencjał fotowoltaiki w Szwajcarii wzrósł do 1,35 GW. Szwajcarskie stowarzyszenie branży solarnej Swissolar szacuje, że w tym roku powinny powstać elektrownie PV o potencjale rzędu 800 MW.

Udział PV w szwajcarskim miksie energii w ubiegłym roku wyniósł około 2 proc. Produkcja energii w Szwajcarii jest zdominowana przez energetykę wodną z udziałem ok. 60 proc. w miksie wytwarzania.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...