Inwestycje w fotowoltaikę. Czy grozi zwrot dotacji?

Inwestycje w fotowoltaikę. Czy grozi zwrot dotacji?
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (QSPV).

W 2015 roku w Polsce do sieci przyłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 77 MW. Zdecydowaną większość instalacji PV wybudowano dzięki pozyskaniu unijnych dotacji. Inwestor, aby uzyskać dofinansowanie, w przypadku większości programów zmuszony był do osiągnięcia założonych w projekcie wskaźników. Jednym z nich było zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych gazów poprzez wyprodukowanie określonej ilości energii elektrycznej z dofinansowywanej instalacji fotowoltaicznej informuje Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (Quality Safety Photovoltaic QSPV). 

Co grozi inwestorowi w przypadku nieosiągnięcia przyjętych w projekcie wskaźników? 

Obecnie wielu inwestorów boryka się z problemem niskiej produkcji energii elektrycznej ze swoich instalacji fotowoltaicznych. Jednak jak wskazuje Pan Maciej Rau, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Instalacji Fotowoltaicznych (QSPV), to nie jest jedyny problem związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem już istniejących elektrowni.

REKLAMA

– Zgłasza się do nas coraz większa liczba inwestorów zaniepokojonych uzyskami swoich instalacji fotowoltaicznych. Coraz częściej jesteśmy proszeni o przeprowadzenie audytów mających na celu wskazanie źródła problemu nieprawidłowej pracy elektrowni. Takie audyty każdorazowo rozpoczynamy od szczegółowej analizy dokumentacji projektowej i jak wynika z naszych statystyk, tutaj tkwi 80 proc. problemów. Etap opracowania koncepcji instalacji, a dalej dokumentacji wykonawczej, jest jednym z kluczowych momentów realizacji inwestycji. Kolejnym krokiem audytu jest wizja lokalna elektrowni i weryfikacja stanu technicznego. Na tym etapie bywały sytuacje, że audytorzy stowarzyszenia zmuszeni byli wyłączyć instalację fotowoltaiczne ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia, jakie taka instalacja stwarzała. W wielu przypadkach naprawa systemu PV jest trudna i często kosztowna. Wykonawcy w takich sytuacjach najczęściej uciekają od odpowiedzialności, a inwestor zostaje z problemem oraz ryzykiem nieosiągnięcia założonych w projekcie wskaźników – tłumaczy ​Pan Maciej Rau.

Dla inwestora taka sytuacja może skutkować przymusem zwrotu dotacji, jaką otrzymał na realizację projektu elektrowni fotowoltaicznej. Jak możemy zabezpieczyć się przed uniknięciem takiej trudnej dla inwestora sytuacji?

Powinniśmy skorzystać ze wsparcia specjalistów. Dzięki zespołowi ekspertów zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych, w wielu przypadkach udało się doprowadzić inwestycje do prawidłowego stanu technicznego, tym samym eliminując ryzyko zwrotu pozyskanych funduszy. 

Problem dotyczy zarówno samorządów jak i przedsiębiorców.

Warto powierzyć kontrolę nad budową elektrowni fotowoltaicznej instytucji, która posiada naprawdę duże doświadczenie związane z realizacją tego typu przedsięwzięcia. Celem Stowarzyszenia na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (Quality Safety Photovoltaic – QSPV) jest eliminacja błędów popełnianych na wszystkich etapach realizacji inwestycji.

Działania Stowarzyszenia opierają się między innymi na opiniowaniu dokumentacji projektowych instalacji fotowoltaicznych, nadzorowaniu budowy (nadzory inwestorskie), audytach, przeglądach okresowych, konsultacjach inwestorskich, specjalistycznym doradztwie oraz monitorowaniu (nadzorowaniu) on-line pracy instalacji fotowoltaicznych.

Zespół QSPV składa się z ekspertów i specjalistów – praktyków, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Zdobywali je projektując, montując i uruchamiając elektrownie fotowoltaiczne na całym świecie o łącznej mocy liczonej w gigawatach. Audytorzy QSPV to także wykładowcy, którzy dzielą się wiedzą i zdobytymi umiejętnościami, prowadząc szkolenia m.in. dla Akredytowanego Ośrodka Szkoleniowego Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu. QSPV nie zrzesza w swoich kręgach producentów i wykonawców, co ma służyć zachowaniu pełnej niezależności wykonywanych zadań.

REKLAMA

Nie zapominajmy, że instalacja fotowoltaiczna to elektrownia – bardzo często montowana na obiektach, w których przebywają ludzie – generująca napięcie stałe nawet do 1000 V, a w związku z tym, że jest „zasilana” promieniowaniem słonecznym, nie da się jej tak zwyczajnie wyłączyć.

Kontakt:

Stowarzyszenie na Rzecz Jakości i Bezpieczeństwa Pracy Instalacji Fotowoltaicznych (Quality Safety Photovoltaic – QSPV)

Tel: 61 666 08 69, Fax: 61 666 07 84

E-mail: biuro@qspv.pl

www.qspv.pl

www.facebook.com/qspv.polska

artykuł sponsorowany