Niemiecki instytut połączył CIGS z perowskitem. Efekt?

Niemiecki instytut połączył CIGS z perowskitem. Efekt?
Minimoduł fotowoltaiczny z warstwami CIGS i perowskitu. Fot. ZSW

Niemiecki instytut ZSW może pochwalić się kolejnym sukcesem w pracach nad cienkowarstwowymi ogniwami i modułami fotowoltaicznymi. Jak zapewnia niemiecki instytut, osiągnięty ostatnio rekord sprawności minimodułu łączącego warstwy CIGS z perowskitem, to dopiero punkt wyjścia w dalszych pracach nad taką tandemową technologią. 

Niemiecki ZSW (Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg) poinformował o opracowaniu tandemowego, cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego o powierzchni ok. 3,76 cm2, którego ogniwo łączy warstwy CIGS z warstwą perowskitową. CIGS to skrót od nazw: copper (miedź), indium (ind), gallium (gal) i selenium (selen).

Efekty tych prac to osiągnięcie sprawności na poziomie 17,8 proc. Jak zaznacza ZSW, po raz pierwszy osiągnięto w tandemowym module łączącym warstwy CIGS i perowskitu sprawność wyższą niż w przypadku modułów, których ogniwa zawierają wyłącznie warstwy CIGS lub wyłącznie perowskit.

REKLAMA

ZSW podaje, że światowy rekord dla modułu fotowoltaicznego wykonanego wyłącznie z perowskitu to 15,3 proc., a w przypadku modułu CIGS – 15,7 proc. Rekord sprawności na poziomie ogniwa CIGS wykonanego w laboratorium należy zresztą do ZSW i wynosi 22,6 proc.

REKLAMA

ZSW nie podaje jednak, jaka jest trwałość warstwy perowskitowej i jej odporność na degradację w naturalnych warunkach, co pozostaje nadal główną barierą w komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice. 

Niemiecki instytut informuje, że moduł łączący warstwy CIGS i perowskitu został wykonany w sposób pozwalający na skalowalność i zastosowanie w produkcji.

W pracach nad zastosowaniem perowskitu w ogniwach cienkowarstwowych obok ZSW uczestniczył niemiecki instytut KIT z Karlsruhe oraz belgijski instytut Imec. 

gramwzielone.pl