Inwestorzy nie tracą wiary w organiczne ogniwa fotowoltaiczne

Inwestorzy nie tracą wiary w organiczne ogniwa fotowoltaiczne
Linie produkcyjne organicznych ogniw fotowoltaicznych firmy Heliatek. Fot. Heliatek

Niemiecka firma Heliatek, która specjalizuje się w produkcji organicznych ogniw fotowoltaicznych, zebrała nowe fundusze w kolejnej rundzie finansowania. W Heliatek zainwestowały m.in. czołowe europejskie koncerny energetyczne.

Mający siedzibę w Dreźnie niemiecki start-up Heliatek w kolejnej turze finansowania pozyskał z rynku 80 mln euro, które przeznaczy na dalszy rozwój. W planach niemieckiej firmy jest rozbudowa potencjału produkcji do poziomu umożliwiającego wytwarzanie 1 mln m2 ogniw fotowoltaicznych w skali roku. Nowe linie produkcyjne mają powstać w Dreźnie w ciągu 18 miesięcy.

Heliatek zapewnia, że taka skala produkcji umożliwiłaby mu pokrycie zapotrzebowania występującego na rynku organicznej fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIOPV).

REKLAMA

To finansowanie pozwoli nam na umocnienie roli globalnego lidera w produkcji organicznych ogniw solarnych i przyspieszy naszą ekspansję. Będziemy kontynuować udostępnianie technologii rozproszonej produkcji energii na przemysłowych i handlowych budynkach – komentuje Thibaud Le Seguillon, CEO Heliatek.

W ostatniej rundzie finansowania udziały w Heliatek zwiększył jeden z największych koncernów energetycznych w Europie – niemiecki Innogy (wcześniej RWE), który wcześniej miał 9 proc., a obecnie ma pakiet 20 proc. udziałów.

REKLAMA

Obok Innogy w firmę specjalizującą się w produkcji organicznych ogniw fotowoltaicznych zainwestował francuski koncern energetyczny Engie, BASF, bank BNP Paribas czy fundusze CEE Group i Wellington Partners. Udziały w Heliatek zwiększył też fundusz Aqton kontrolowany przez jednego z właścicieli BMW Stefana Quandta.

Dodatkowo pożyczkę w wysokości 20 mln euro przyznał Europejski Bank Inwestycyjny w ramach swojego programu InnovFin.

Heliatek powstał w 2006 r. i obecnie zatrudnia 85 pracowników. Celem firmy z Drezna od początku była produkcja ultracienkich ogniw fotowoltaicznych, które będzie można zastosować w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami czy w przemyśle motoryzacyjnym.

Ostatnio niemiecka firma sfinalizowała montaż swoich ogniw w projekcie realizowanym w Singapurze. Ogniwa z serii HeliaFilm zainstalowano na powierzchni 200 m2, z której uzyskano potencjał ponad 10 kWp.

Natomiast kilka tygodni temu Heliatek wykonał instalację organicznych ogniw na zbiornikach biogazowni w Bergheim-Paffendorf, która należy do Innogy. Na powierzchni 95 m2 zamontowano ogniwa o łącznej mocy 5,4 kWp. 

red. gramwzielone.pl