Szwajcarzy pokazali moduł fotowoltaiczny o rekordowej sprawności

Szwajcarzy pokazali moduł fotowoltaiczny o rekordowej sprawności
Panel fotowoltaiczny firmy Insolight. Fot. EPFL/Alain Herzog

Technologia opracowana przez Szwajcarów to połączenie znanych na rynku fotowoltaicznym rozwiązań  ogniw o najwyższej sprawności, technologii skoncentrowanej fotowoltaiki oraz systemu nadążnego umożliwiającego wyłapywanie promieni słonecznych pod najlepszym kątem. Te rozwiązania, połączone w innowacyjny sposób przez szwajcarski startup Insolight, dają sprawność, potwierdzoną na razie w laboratorium, na poziomie nieosiągalnym dla dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych.

Startup o nazwie Insolight, wywodzący się z renomowanej szwajcarskiej uczelni École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL), zaprezentował moduł fotowoltaiczny o sprawności, która ma przekraczać 36 proc. Zbadana w laboratoriach niemieckiego Instytutu Fraunhofera sprawność wyniosła nawet 36,4 proc. To dwa razy więcej niż dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne.

W konstrukcji modułu Insolight wykorzystano ogniwa o najwyższej dostępnej na rynku sprawności. Są stosowane np. w przemyśle kosmicznym, jednak wysoki koszt ich produkcji wyklucza je z szerszego zastosowania w przemyśle fotowoltaicznym.

REKLAMA

Szwajcarzy wpadli na pomysł, aby rozwiązać ten problem poprzez wykorzystanie mniejszej ilości takich ogniw, dodatkowo zwiększając ich efektywność poprzez zastosowanie soczewek skupiających światło słoneczne, a także nowatorskiego systemu nadążnego, który umożliwia wyłapywanie promieni słonecznych pod optymalnym kątem wobec zmieniającego się położenia słońca.

Insolight zaznacza, że podobne systemy, maksymalizujące uzyski energii z ogniw fotowoltaicznych, zostały już opracowane przez inne firmy i instytucje badawcze, jednak jej system różni od nich gotowość do wdrożenia na rynek, a innowacyjny moduł fotowoltaiczny ma się przyczynić do obniżenia kosztów produkcji energii słonecznej w porównaniu do kosztów generacji z wykorzystaniem dostępnych technologii.

Nieco wyższy koszt systemu firmy Insolight mają bowiem równoważyć relatywnie wyższe uzyski energii.

REKLAMA

Ceny paneli fotowoltaicznych ostro spadły w ostatnich latach, jednak niewystarczająco, aby produkować energię po konkurencyjnej cenie. W przypadku domowych systemów fotowoltaicznych, moduły fotowoltaiczne stanowiły w 2015 r. w USA mniej niż  20 proc. całkowitych kosztów instalacji. Jednak nawet jeśli panele fotowoltaiczne byłyby za darmo, nie zrównoważyłoby to całkowitych kosztów – komentuje Florian Gerlich z Insolight.

Szwajcarzy chcą zmienić tą sytuację, łącząc rekordową sprawność i łatwość instalacji.

Insolight opracował wysoko innowacyjny system i wstępne prototypy pokazują imponujące uzyski energii w zewnętrznych warunkach. Teraz muszą sprawdzić ograniczenia swojej koncepcji, pokazać, jakie wyniki da system gotowy do komercjalizacji i udowodnić ekonomiczny potencjał – mówi dyrektor Laboratorium Fotowoltaicznego EPFL Christophe Ballif.

Twórcy Insolight zapewniają, że są gotowi na zderzenie z rynkiem.

– Wszystkie komponenty zostały zaprojektowane tak, aby od początku mogły być w łatwy sposób produkowane masowo. Praca w przemyśle dała nam to, czego potrzebujemy, aby osiągnąć nasz cel, którym jest opracowanie paneli fotowoltaicznych, które można szybko wprowadzić na rynek i których cena będzie konkurencyjna – odpowiada Mathieu Ackermann, CTO szwajcarskiej firmy.
 

red. gramwzielone.pl