600 meczetów w Maroku będzie mieć instalacje solarne

600 meczetów w Maroku będzie mieć instalacje solarne
Fot. Oriol Martí, flickr cc

W ramach strategii marokańskiego rządu, której celem jest zwiększenie produkcji czystej energii, znajdujące się w Maroku meczety zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

W ramach rządowego planu w instalacje do produkcji zielonej energii ma zostać wyposażonych w sumie 600 meczetów. Realizację tego planu przewidziano do marca 2019 r., a jeszcze w tym roku zaplanowano montaż kolektorów i fotowoltaiki w pierwszych stu meczetach.

Wykorzystanie tych technologii, a także m.in. wymiana oświetlenia na energooszczędne, ma doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię meczetów o około 40 proc.

REKLAMA

Inicjatywę promuje marokańskie ministerstwo ds. islamu, oferując dofinansowanie w wysokości do 70 proc. kosztów inwestycji, a partnerem tego projektu jest rząd Niemiec.

REKLAMA

„The Guardian” zwraca uwagę, że Maroko wyrasta na lidera w inwestycjach w czystą energię wśród państw Afryki Północnej. Plan rządu Maroka ma ponadto znaczenie w kontekście zaplanowanego na listopad tego roku kolejnego szczytu klimatycznego ONZ (COP22), który ma się odbyć w tym kraju.

Przed kilkoma miesiącami w Maroku uruchomiono elektrownię słoneczną typu CSP, której moc wynosi 160 MW. To pierwszy etap ogromnego projektu elektrowni słonecznych na Saharze. Realizacja dwóch kolejnych etapów projektu Noor o mocy 350 MW jest przewidziana na koniec 2018 r. Po ich uruchomieniu ogromny kompleks Noor będzie największą na świecie elektrownią słoneczną typu CSP.

Realizacja tej inwestycji odbywa się również przy współudziale Niemców. Niemiecki państwowy bank KfW zapewnił dla niej finansowanie w wysokości 654 mln euro.

Budowa elektrowni słonecznych CSP to część strategii marokańskiego rządu mającej na celu rozwój projektów OZE o łącznej mocy 2 GW do roku 2020 i zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym kraju do 42 proc. 

gramwzielone.pl