Izrael wprowadzi ulgi podatkowe dla prosumentów

Izrael wprowadzi ulgi podatkowe dla prosumentów
Fot. Fernando Tomás, Wikipedia Commons
REKLAMA

Izraelski parlament przegłosował prawo mające zachęcić do inwestowania w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne. Autorzy nowych regulacji podkreślają, że Izrael nie wykorzystuje swojego potencjału nasłonecznienia.

Celem regulacji przyjętych przez izraelski parlament jest eliminacja podatków, którymi do tej pory byli obarczeni producenci energii w domowych instalacjach fotowoltaicznych czy wiatrowych.

Oprócz wyłączenia z opodatkowania produkcji energii z domowych mikroinstalacji OZE, nowe regulacje zaakceptowane przez Kneset, wprowadzają ulgi podatkowe dla właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują je pod instalacje odnawialnych źródeł energii.

Co ciekawe, jak informuje The Jerusalem Post, pomysł zdjęcia podatków z prosumentów w Izraelu wyszedł od tamtejszego ministerstwa finansów.

Izraelski resort finansów uzasadnia zaproponowanie takich regulacji faktem poprawy jakości powietrza dzięki częściowemu zastąpieniu tradycyjnych generatorów odnawialnymi źródłami energii, zwiększeniem oszczędności oraz produkcji energii w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Państwo Izrael, z dużymi zasobami słońca, generuje mniej niż 2 proc. energii z energetyki słonecznej. Teraz każde izraelskie gospodarstwo domowe będzie mogło produkować czystą energię i znacząco ograniczyć swoje koszty – komentuje jeden z pomysłodawców nowej, pro-prosumenckiej ustawy, cytowany przez The Jerusalem Post.

Budynek Knesetu, w którym przegłosowano nowe regulacje, sam zasilany jest już w części energią słoneczną. W ubiegłym roku na dachach izraelskiego parlamentu zainstalowano system fotowoltaiczny o mocy 450 kW. Celem tej inwestycji jest zaspokojenie energią z fotowoltaiki około 10 proc. zapotrzebowania na energię Knesetu.

Kilka miesięcy temu izraelski parlament przyjął regulacje zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (docelowo o 26 proc. w porównaniu do poziomu z 2006 r.), a także do przyspieszenia rozwoju izraelskiego rynku OZE, oferując m.in. gwarancje kredytowe, a także wprowadzając cele w zakresie minimalnej produkcji zielonej energii.

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kohg |
Ciekawe jak w Izraelu wygląda zwrot z nakładów na PC. Tzn w jakim czasie się zwraca inwesrycja
IXI |
W Izraelu ogólnie poziom życia jest wyższy (coś, jak na zachodzie Europy) ale też dobra konsumpcyjne w większości droższe (może poza bazarowymi ciuchami i żywnością). No i przynajmniej słońca tam nie brakuje. Deszcz, a więc i chmury pojawiają się jedynie w porze zimowej. W lecie chmur prawie nie zobaczysz, więc to idealne miejsce dla fotowoltaiki. Zanim spopularyzowała się fotowoltaika, normą w Izraelu od wielu dekad były i są nadal bezciśnieniowe kolektory solarne na każdym dachu.
MojaPV |
Ten tytuł to nieco na wyrost - Izrael zlikwiduje podatki od energii z domowych instalacji bo wcześniej energia była opodatkowana.
Deli |
Bardzo słusznie, wszędzie powinno tak wyglądać.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...