Leasing instalacji fotowoltaicznej. Raty, które same się płacą

Leasing instalacji fotowoltaicznej. Raty, które same się płacą
Realizacja: Brewa
REKLAMA

Zakup materiałów i energii według GUS stanowi prawie połowę wydatków polskich przedsiębiorstw, stąd firmy szukają rozwiązań, które pozwolą im te wydatki ograniczyć. Jednym z rozwiązań jest budowa instalacji fotowoltaicznej pozwalającej produkować prąd na potrzeby własne – pisze Anna Piechocka z firmy Brewa.  

Wysokość kosztów początkowych inwestycji zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną danej firmy, czyli warunkowana jest m.in. tym, jak dużo prądu ma wygenerować instalacja. By móc realnie odczuć zysk z takiej inwestycji, firma musi zainwestować od 50 tys. zł nawet do około 400 tys. zł, na co nie zawsze jest odpowiedni zapas gotówki. Banki też dostrzegły ten problem i powoli zaczynają wprowadzać do swoich ofert produkty pozwalające sfinansować budowę np. instalacji fotowoltaicznej. Jednym z ciekawych rozwiązań jest leasing systemu fotowoltaicznego, który dzięki swojej pracy i produkcji energii elektrycznej tak naprawdę częściowo sam siebie finansuje.

Co to jest leasing?

Leasing jest drugą, obok kredytu, najpopularniejszą formą finansowania inwestycji, która umożliwia korzystanie z rzeczy, a w ostatecznym rozrachunku także jej nabycie, bez konieczności jednorazowego angażowania środków własnych. Przez cały czas trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca płacąc opłaty leasingowe, wykorzystuje go do swoich celów gospodarczych. Leasing umożliwia wliczenie całego płaconego przez leasingobiorcę czynszu leasingowego w koszty uzyskania przychodu, co daje możliwość finansowania z zysku jeszcze przed opodatkowaniem. 

Uproszczona procedura

Jedną z najważniejszych cech leasingu jest fakt uproszczonej procedury. Firmy leasingowe wymagają minimum formalności. Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy i nie jest wymagane dodatkowe zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję jest bardzo krótki i często po już po 1-2 tygodniach dostajemy odpowiedź.

Korzyści z leasingowania instalacji fotowoltaicznej:

  • Zysk w każdym miesiącu. Możemy zbudować instalację bez wykładania środków własnych. Raty leasingowe zastępują koszty nabycia sprzętu.
  • System fotowoltaiczny zakupiony w ramach leasingu sam na siebie zarabia, tj. miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii na własne potrzeby będzie częściowo pokrywać ratę leasingu.
  • Leasing pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć obciążenia podatkowe. Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.
  • W przypadku leasingu operacyjnego, przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna, raty leasingowe zmniejszają więc podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i podatki leasingobiorcy.
  • Leasing instalacji PV pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (podatek VAT jest finansowany przez leasingodawcę), a później doliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto. Zakup instalacji PV ze środków własnych lub za pomocą kredytu bankowego powoduje, że VAT musimy rozliczyć jednorazowo.
  • W przypadku leasingu finansowego, kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa rat leasingowych (czyli podobnie jak w przypadku kredytu bankowego) oraz amortyzacji leasingowanej instalacji PV.
  • Leasing operacyjny nie jest uwidaczniany jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie powiększa zadłużenia i pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy, powodując zwiększenie płynności finansowej.
  • Leasing operacyjny pozwala uniknąć niepotrzebnej biurokracji. Co miesiąc firma otrzymuje jedynie fakturę do zaksięgowania i nie musi prowadzić ewidencji środków trwałych, amortyzacji czy inwentaryzacji.

Przykładowe wyliczenie kosztów leasingu dla instalacji o mocy 40 kWp:

Uwaga! Powyższe dane maja charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszty inwestycji zależą od indywidualnych warunków budynku. Oszczędności zależą od sprawności instalacji i jej odpowiedniego wykorzystania. Grafika: Brewa. 

Często przedsiębiorcy poszukują inwestycji, które można wpisać w koszty działalności firmy. Najprostszym rozwiązaniem dla wielu staje się zakup nowego samochodu. Nie można tej decyzji odmawiać praktycyzmu. Pamiętać jednak trzeba, że wartość takiego auta na przestrzeni lat spadnie, a jego eksploatacja będzie wiązać się z wydatkami. Zamiast generować kolejne koszty, warto zastanowić się nad inwestycją, która przyniesie długofalowe korzyści. Może nią być montaż instalacji fotowoltaicznej, korzystne zmiany ustawowe, spadek cen instalacji oraz interesująca stopa zwrotu sprawiają, że na taką inwestycję decyduje się coraz więcej firm w Polsce.

Budowę instalacji fotowoltaicznej powinna rozważyć każda firma mająca istotne wydatki na zakup energii elektrycznej. Szczególnie jest to interesująca propozycja dla firm mających stały pobór energii. Są to m.in. chłodnie, sklepy spożywcze, stacje benzynowe, zakłady produkcyjne itp. Z jednej strony wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej buduje częściową niezależność energetyczną, z drugiej zaś zabezpiecza przed wzrostem cen energii, jednocześnie tworząc wizerunek firmy innowacyjnej i odpowiedzialnej społecznie. Dzięki rozwojowi źródeł finansowania, takich jak choćby leasing, taka inwestycja staje się dużo bardziej dostępna. 

Anna Piechocka, specjalista ds. administracyjno – prawnych, Brewa

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
hol |
Gdyby niestabilność w prawie to pewnie byśmy mieli wysyp inwestycji z leasingu.
red |
A która firma leasingowe w Polsce nie boi się leasingowe pv. Proszę o info w komentarzach.
edek47 |
Hahaha niestabilność - powiadasz. :) Dlaczego Państwo ma dokładać do paneli prywatnemu przedsiębiorcy w postaci dopłat i gwarantowanych stawek ??? Jeżeli to jest takie super to chyba nie trzeba do tego dokładać jak do węgla ??? Ucieczka z deszczu pod rynnę ....
darecki |
edek47 a dlaczego panstwo ma dokładać na 500+ tym co na dzieci stać? bo przedsiebiorcy nie sa objęci bilansowaniem 1-0,8 a produkowaną energie muszą z używać na bieżąco a nadmiar sprzedają do sieci po śmiesznej cenie 17 groszy mikroinstalacje jeszcze są drogie w przeliczeniu na na 1kw w innych państwach wspiera się rozwój OZE np taryfy gwarantowane fit a w Polsce dorzuca sie do węgla trociny i wmawia że to ekologiczne spalanie biomasy
Obywatel |
kolega @darecki zapomniał dodać że mikroinstalacje są drogie dlatego że unia blokuje ceny (czytaj Niemcy). Państwo prywatnemu i indywidualnemu nie dopłaca ale monopolom tak.
duży może więcej |
Monopoliści finansują partie polityczne- partie po dojściu do władzy ułatwiaja życie monopolistom.
Alexx |
narzekajcie dalej....a na pewno zarobicie na tym duuuużżo kasy ;-) dobranoc.
668 650 024 |
finansuje panele fotowoltaiczne poprzez leasing

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...