Największa farma fotowoltaiczna na świecie podłączona do sieci

Największa farma fotowoltaiczna na świecie podłączona do sieci
Fot. 8minutenergy

W Indiach powstaje największa farma fotowoltaiczna na świecie. Jej moc odpowiada niemal 10 proc. i tak już dużego potencjału fotowoltaiki Indii. 

W zlokalizowanym na południu Indii stanie Tamil Nadu uruchomiana jest największa na świecie farma fotowoltaiczna, której moc wynosi 648 MW. Jak na razie uruchomiono pracę części instlaacji o łącznej mocy 360 MW. Za wykonanie przyłączenia odpowiadało ABB. Pozostała część największej na świecie farmy fotowoltaicznej jest gotowa do uruchomienia.

Inwestycja należy do koncernu Adani Group, który chce docelowo zbudować w Indiach farmy fotowoltaiczne o mocy 15 GW, z czego 10 GW do roku 2022.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu jedna ze spółek Adani Group zdobyła kontrakt na sprzedaż energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która ma powstać w indyjskim stanie Chhattisgarh. Uzyskana w aukcji cena wyniosła ok. 88 USD/MWh.

PV Magazine podaje, że Adani Group jest zainteresowany zakupem indyjskich farm fotowoltaicznych i projektów amerykańskiej firmy SunEdison, która stanęła na skraju bankructwa. Chodzi o farmy fotowoltaiczne o mocy ok. 700 MW oraz projekty na 1,7 GW.

REKLAMA

W roku fiskalnym kończącym się 31 marca br. w Indiach zainstalowano 3,018 GW. Dzięki temu całkowity potencjał fotowoltaiki w Indiach wzrósł do 6,762 GW.

Według wywodzącej się z Indii firmy konsultingowej Mercom, która specjalizuje się w analizach globalnego rynku fotowoltaicznego, w tym roku w Indiach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 GW, czyniąc ten kraj 4. największym rynkiem PV pod względem potancjału nowych instalacji – po Chinach, USA i Japonii.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

Plan indyjskiego rządu zakłada m.in. budowę 25 farm fotowoltaicznych, których moc wyniesie pomiędzy 500 MW a 1000 MW.

Do tej pory największą farmą fotowoltaiczną na świecie była instalacja uruchomiona w ubiegłym roku w Kalifornii. Moc projektu o nazwie Desert Sunlight wynosi 550 MW. Budowa farmy fotowoltaicznej na kalifornijskiej pustyni Mojave trwała ponad 3 lata, a przy konstrukcji zatrudniono w sumie 440 pracowników. Farma fotowoltaiczna Desert Sunlight składa się z 8,8 mln cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych CdTe, które wyprodukował amerykański First Solar.

gramwzielone.pl