Rekord fotowoltaiki w USA. 64 proc. wszystkich nowych mocy

Rekord fotowoltaiki w USA. 64 proc. wszystkich nowych mocy
Fot. Caterpillar
REKLAMA

GTM Research informuje, że w I kwartale aż za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, że USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV. 

W I kwartale br. w USA przybyło 1,665 GW systemów fotowoltaicznych. W kolejnych miesiącach ten wynik będzie z pewnością znacznie lepszy. Jego poprawę umożliwią lepsze warunki pogodowe sprzyjające montażowi PV.

Udział fotowoltaiki w nowym, zainstalowanym w I kwartale br. w energetyce USA potencjale wyniósł 64 proc. Udział energetyki wiatrowej wyniósł 33 proc. Dla porównania, w całym 2015 r. udział fotowoltaiki w nowych mocach zainstalowanych w amerykańskiej energetyce w ubiegłym roku wyniósł 30 proc., w 2014 i 2013 r. – po 27 porc.

Na koniec I kwartału potencjał fotowoltaiki w USA wzrósł do 27,5 GW, na co składa się ponad milion systemów fotowoltaicznych.

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research szacuje, że w tym roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA wzrośnie aż o 14,5 GW w porównaniu do 7,5 GW zainstalowanych w ubiegłym roku.

Amerykanie mają wyprzedzić w tym roku w potencjale nowych instalacji Japończyków i będą konkurować o pozycję globalnego lidera w fotowoltaice z Chińczykami, którzy ostatnio przyjęli na ten rok cel montażu przemysłowych systemów PV o łącznej mocy nieprzekraczającej 18,1 GW (rozwój małych dachowych instalacji PV w Chinach nie będzie ograniczany).

Rozwój amerykańskiego rynku PV jest realizowany przy wsparciu federalnych i stanowych zachęt. Na poziomie federalnym oferowane są ulgi podatkowe dla inwestorów, a poszczególne stany USA wprowadzają m.in. systemy net-meteringu.

Amerykański Kongres w grudniu 2015 r. przyjął regulacje zakładające utrzymanie obecnego poziomu ulg podatkowych (30 proc.) łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie go na stałym poziomie w wysokości 10 proc. To powinno zapewnić dalszy stabilny rozwój rynku solarnego – do czasu, w którym amerykańska branża PV do szybkiego rozwoju takich ulg nie będzie już potrzebować.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi branży fotowoltaicznej w USA, zatrudnienie w niej znalazło już ponad 200 tys. osób, z czego ok. 120 tys. to instalatorzy.

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Den |
Tak trzymać - fajnie, jakby tak było i u nas..
TTTT |
Dalej dopłaty ... poruszają rynek.
SPS |
@TTTT: nie dopłaty tylko ulgi podatkowe - to trochę co innego. Załóżmy, że nie ma ulg; przez to powstaje X instalacji, z których zbierze się Y podatków (w wysokości 100% stawki podatku). Teraz obniżamy te 100% stawki do 50%. Ludziska zachęceni budują 3 x X z których zbierze się 1.5 x Y podatków. Dodatkowo mamy: kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy (= nowe wpływy z podatków); rozwój nowych techonologii ze wszystkimi pozytywnymi tego skutkami; ruch w biznesie (import/eksport urządzeń i technologii = nowe wpływy z podatków), mniej zanieczyszczeń i podnoszenie komfortu życia (= większa produktywność). Oczywiście liczby (X, Y) mogą być inne ale uwierz Amerykanie potrafią liczyć $$ i skoro im tak wyszło to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ma to sens.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...