Wielka Brytania: więcej energii z fotowoltaiki niż z elektrowni węglowych

Wielka Brytania: więcej energii z fotowoltaiki niż z elektrowni węglowych
Fot. Micolo J, flickr cc
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu działające na Wyspach elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały o 1/3 więcej energii niż znajdujące się tam elektrownie węglowe. Ta wiadomość ma co prawda głównie symboliczny charakter, jednak pokazuje, jakie są efekty rozwoju  fotowoltaiki, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii tak naprawdę w ciągu tylko ostatnich dwóch-trzech lat.

Jak wynika z danych Carbon Brief, w maju należące do Brytyjczyków instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały i oddały do sieci w sumie 1,336 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 893 GWh wyprodukowanych przez brytyjskie elektrownie węglowe. Warto zauważyć, że podana wartość produkcji energii PV nie uwzględnia energii skonsumowanej od razu przez właścicieli tych instalacji.

Udział fotowoltaiki w brytyjskim miksie energetycznym w maju wyniósł w sumie ok. 6 proc., podczas gdy energii z węgla – tylko 4 proc. To efekt panujących w ub. miesiącu dobrych warunków dla produkcji energii słonecznej.

W kwietniu więcej energii na Wyspach wyprodukowały elektrownie na węgiel – ok. 1,7 TWh, podczas gdy generacja z fotowoltaiki przekroczyła niewiele ponad 1 TWh. W najgorzej nasłonecznionym miesiącu w tym roku, czyli w styczniu, dysproporcja była znacznie większa na korzyść węgla. W styczniu udział fotowoltaiki w brytyjskim miksie energetycznym wyniósł ok. 1 proc., podczas gdy elektrowni węglowych – ok. 7 proc.

Obecnie potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii wynosi już ponad 10 GW, co jest efektem instalacji wykonanych w większości w ciągu ostatnich kilku lat.

Rozwój rynku fotowoltaicznego na Wyspach był napędzany wówczas systemem taryf gwarantowanych – w przypadku małych instalacji, a także systemem zielonych certyfikatów, na którym korzystali deweloperzy większych farm fotowoltaicznych.

Ostatnio jednak brytyjskie władze mocno obcięły wsparcie dla nowych instalacji, co będzie skutkować z pewnością dużym spadkiem dynamiki brytyjskiego rynku PV.

Teraz inwestorzy chcący budować naziemne farmy fotowoltaiczne muszą walczyć o wsparcie w aukcjach choćby z energetyką wiatrową, a dodatkowym problemem jest fakt, że brytyjskie władze nie organizują kolejnych aukcji.

Mocno zredukowano też taryfy gwarantowane. Na cięciach paradoksalnie straciły najbardziej osoby chcące zamontować najmniejsze domowe systemy PV.

Brytyjska branża fotowoltaiczna zwraca uwagę, że tnąc wsparcie dla fotowoltaiki brytyjski rząd uniemożliwia jej szybkie osiągnięcie konkurencyjności w porównaniu z generacją z innych źródeł.

– Jeśli dwa lub trzy lata temu spytalibyście się jak szybko fotowoltaika dogania gaz, odpowiedzielibyśmy, że duże farmy fotowoltaiczne były na drodze do osiągnięcia konkurencyjności z gazem jeszcze do końca tej dekady. Jednak w sytuacji braku nowych aukcji i końca systemu zielonych certyfikatów, fotowoltaika o mocy powyżej 1 MW nie zbliża się do rynku. Z drugiej strony, wszystkich nowych elektrowni gazowych nie buduje się bez subsydiów – komentuje cytowana przez PV Magazine Sonia Dunlop z brytyjskiego Solar Trade Association. 

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ar |
u nas jeszcze troche i.......... bedzie 100% z wegla .......... Huraaaaaa
Olo |
Najsilniejsza produkcja energii z fotowoltaiki była codziennie po 20ej ;p
snaf |
No tak, nasz rząd jest sprytniejszy. Anglicy taryfy, Niemcy taryfy - potem za kilka lat się trzeba z tego wycofywać. Fit zabierać. Patrzcie jak nasz rząd ubiegł zachód. Zabrali jeszcze zanim wprowadzili, czy to nie mistrzostwo w przewidywaniu przyszłych zdarzeń? Po co się męczyć, kiedy da się na skróty.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...