Lubelskie: powstała farma PV o mocy 2 MW, różne typy modułów i konstrukcji

Lubelskie: powstała farma PV o mocy 2 MW, różne typy modułów i konstrukcji
Farma fotowoltaiczna w m. Korolówka-Kolonia. Fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych
REKLAMA

Dzisiaj pod Włodawą, w woj. lubelskim, uruchomiono oficjalnie kompleks naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2 MW. Na farmie fotowoltaicznej w miejscowości Korolówka-Kolonia wykorzystano różne rodzaje konstrukcji oraz modułów fotowoltaicznych.

Autorzy projektu wskazują na jego innowacyjność i zastosowanie różnych technologii produkcji energii słonecznej. Na farmie fotowoltaicznej w miejscowości Korolówka-Kolonia na powierzchni 6 hektarów wykorzystano cztery rodzaje konstrukcji, w tym tzw. trackery, czyli konstrukcje umożliwiające podążanie paneli za ruchem słońca, oraz 6 rodzajów modułów fotowoltaicznych, a także szereg technologicznych rozwiązań mających wpłynąć korzystnie na sprawność, bezpieczeństwo, bezawaryjność i zarządzania systemami PV. Na farmie fotowoltaicznej pod Włodawą zainstalowano też magazyn energii o mocy 6 kW.

Przy instalacji wykorzystano moduły: monokrystaliczne Sun Power 345 W, monokrystaliczne SolarWorld 260 W, monokrystaliczne SolarWorld 280 W, monokrystaliczne Sun Forte Benq 330 W, a także polikrystaliczne Q-cells 265 W oraz cienkowarstwowe Avencis CIS 135 W. Moduły fotowoltaiczne są obsługiwane przez inwertery ABB : 8,5 TL OUTD, 33,0 TL OUTD, 27,6 TL OUTD, 20,0 TL OUTD.

W konstrukcji wykorzystano trackery podążające za ruchem słońca w dwóch płaszczyznach pionowej i poziomej, konstrukcje o zmiennym położeniu w jednej płaszczyźnie wschód-zachód, a także konstrukcje o zmiennym położeniu zima – lato, w których przestawianie nachylenia odbywa się ręcznie w zakresie 25-36 st. Zamontowano też konstrukcje statyczne ze stałym nachyleniem modułów wynoszącym 35 st.

Połączenie tych technologii ma pozwolić na testowanie w skali przemysłowej na 10-ciu modelach instalacji – każdy o mocy od 30 kW do nawet 300 kW – wydajności, efektywności i skuteczności różnych systemów, a tym samym na znalezienie optymalnych rozwiązań.

Inwestycja została zrealizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych oraz spółkę B&C EuroInvest należące do Grupy SIS.

Zapraszamy inwestorów, żeby obejrzeli nasze farmy i zobaczyli, jaka jest różnica między wydajnością instalacji z nowoczesnymi panelami podążającymi za słońcem od tradycyjnego – informuje Krzysztof Szydłowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych. – Zapraszamy do współpracy naukowców i innowacyjnych przedsiębiorców w zakresie projektów badawczych i wdrożeniowych – jesteśmy liderem skupiającego firmy i instytucje działające na rzecz odnawialnych źródeł energii Klastra Zrównoważonej Energetyki i OZE. To ogromny potencjał dla projektów mających na celu wytworzenie nowych produktów lub usług w obszarze energetyki – dodaje.

Inwestor planuje budowę ścieżki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, organizację szkolenia dla instalatorów i serwisantów, a także prowadzenie badań naukowych pozwalających na porównanie uzysków energii przy rożnych technologiach modułów oraz sposobach ich montażu, badanie zjawiska starzenia się modułów, badanie wpływu zabrudzenia (zapylenia) na spadek produkcji energii elektrycznej (opracowanie schematu czyszczenia paneli), a także na minimalizację zapylenia poprzez dobór odpowiedniej roślinności.

Inwestycja została sfinansowana z udziałem unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego. Projekt został rozłożony na dwie części, każda po 1 MW. Pierwsza farma PV o mocy 1 MW kosztowała 4,86 mln zł przy dotacji 2,92 mln zł, a koszt drugiej części wyniósł 5,034 mln zł przy dotacji 3,02 mln zł. 

Patronat naukowy nad inwestycją objęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Patronat nad inwestycją objął też marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. 

Zdjęcia farmy fotowoltaicznej w miejscowości Korolówka-Kolonia:

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ekogen |
Gratuluje. Szkoda że w/w instalacja jest zacieniona Fot nr 1. - Zimą będzie ciekawie Fot nr 3,4,5 - Ciekawe rozwiązanie, tracker zacieniający panele fotowoltaiczne. Ewenement na skalę Europy. Wstyd.
kolo |
beda badac wplyw zacienienia układów nadąznych na stacjonarne farmy fotowolt. wot!!1 temat pracy doktoreskiej :)
romek |
zwrot po 170zl czyli gdzies 38 lat gratulacje
BS. |
Każdy się mądrzy a większość ma problem z prawidłowym wykonaniem 3 KW ......
Cezar |
Kolego Ekogen proponuję mocniejsze szkła .Zapraszamy do zwiedzenia farmy zimą kiedy według ciebie będzie najbardziej zacieniona. A poza tym jak zwykle przemawia ta słynna polska zawiść i zazdrość że komuś coś się udało.
Wuejk_samo_zlo |
@Cezar nie wiem po co sugerujesz mocniejsze szkla koledze zdjecia o których pisał sa dobitnym przykladem jak tego nie robic
rogii |
więcej projektanta z odzysku nie wezmą
Krzysztof Mazur |
Drogi Cezary, Absolutnie to nie "polska zawiść". Bardzo chętnie inwestycje odwiedzę. Fakt, ze zostala źle zaprojektowana jest nie podważalny. Z wyrazami szacunku,
IXI |
Fotografie 4 i 5. Może to być tylko wrażenie wynikłe z innego rodzaju przebarwienia (np. odcieni paneli PV) ale rzeczywiście odnosi się złudzenie, że na panele na drugim planie pada cień od trackerów. Poza tym zwracam uwagę, że jest praktycznie pełnia lata, więc słońce świeci wysoko. W zimie cień na pewno się wydłuży znacznie i być może padnie tam, gdzie nie powinien, a gdzie obecnie zbliża się do granicy kolejnego rzedu paneli. Pozostaje mieć nadzieję, że inwestor dokładnie wszystko wyliczył czy sprawdził empirycznie, zanim posadowił fundamenty poszczególnych konstrukcji.
IXI |
Fotografie numerowałem z pominięciem tej na górze, która również sprawia wrażenie zacienienia ale od czegoś nieregularnego (np. drzewa).
IXI |
"Inwestycja została sfinansowana z udziałem unijnej dotacji" co wyjaśnia, dlaczego inwestorowi wszystko jedno, gdzie cień pada. Poza tym ta instalacja nie ma służyć do produkcji prądu, tylko do testowania różnych technologii. Zarabiać będzie na sprzedaży biletów wycieczkom szkolnym, biegającym po ścieżce edukacyjnej. Przychodzy przyniosą także reklamy producentów poszczególnych baterii fotowoltaicznych, którymi będzie się bombardować zwiedzających. Powagi doda patronat naukowy uczelni i marszałka wojewódctwa. Cóż chcieć więcej?
IXI |
Obecność nieregularnych cieni (najpewniej drzewostanu) na pierwszym ze zdjęć u góry wyjaśniają te oto słowa: "Inwestor planuje.... badanie wpływu zabrudzenia (zapylenia) na spadek produkcji energii elektrycznej (opracowanie schematu czyszczenia paneli), a także na minimalizację zapylenia poprzez dobór odpowiedniej roślinności." Zatem roślinność zacieniającą posadzono tam celowo :-)
sol |
Trudno powiedzieć, czy jest zacienianie czy nie. Zdjęcia sugerują, że raczej jest. Ale to nie jest komercyjna instalacja tylko doświadczalna. Chociaż nie wiem co tu jeszcze mamy badać w Polsce, skoro na tej szerokości geograficznej są Niemcy i oni już od 10 lat wszystko zdążyli zbadać. Ale przynajmniej jakiś obrót gospodarczy nastąpił. Z budżetu wypłynęły pieniądze, wykonawca zarobił, Chińczyk też, jakiś Amerykanin, ABB, VAT wrócił do budżetu. Cała kasa była publiczna, a więc nasza. No cóż to my sfinansowaliśmy tę "badawczą instalację", dobrze, że nie padło tu słowo innowacyjną, bo to byłaby jednak przesada. Tylko że to nie o to chodzi. Dla JST zawsze się jakaś kasa znajdzie. Tu chodzi o energetykę obywatelską, a tej PO/PSL a teraz PIS boją się jak diabeł święconej wody. Przy czym PIS lekką ręką rozdaje pieniądze 500+, a nie chce energii od obywateli wyprodukowanej za ich prywatne pieniądze, ba nawet nie chce VAT z tych inwestycji. Ciekawe.
Modulator |
Badają opłacalność truckerów, które się nawzajem zacieniają a nawet gdy nie, to się średnio opłacają, naustawiali masztów z latarniami, nasadzili lub nie wycięli drzew również zacieniających..... tak więc drodzy "Bobowie budowniczowie" gratulacje - cień to cień i nie ma prawa go tam być. Wstyd za projektantów. Ale przecież to z publicznej zrzuty więc dla nich to nieważne. My tak nie projektujemy i nie montujemy:) PS: Przykładowo możecie zwiedzić farmę 1MWp we Włodawie, to zaraz obok. Pozdrawiam
IXI |
@sol - Właśnie, że padlo tutaj słowo: "innowacyjna". Oto cytat z drugiego akapitu: "Autorzy projektu wskazują na jego innowacyjność". :-)
J.T. |
Wszystkie powyższe zdjęcia są robione w późnych godzinach popołudniowych. Na zdjęciach 3,4,5 widać trackery dwuosiowe, które faktycznie kładą cień na fragment trackera jednoosiowego. Jest to nie do uniknięcia w przypadku połączenia instalacji PV montowanych na różnych poziomach od gruntu na odgraniczonej przestrzeni. Trackery dwuosiowe zlokalizowane są w skrajnej północnej części działki (tam gdzie stacje trafo) więc o błędach projektowych mogą mówić tylko domorośli dyletanci. Tym domowym specjalistom obawiającym cię zacienienia zimą przypominam że azymut zachodu ( i symetrycznie wschodu ) Słońca wynosi w Polsce ok 50 stopni (licząc od kierunku południowego) wobec prawie 130 stopni latem. Oznacza to zupełnie inną geometrię układania się cieni. Akurat dystanse między rzędami paneli PV na tej (a właściwie na tych bo są dwie) są zgodne ze wszelkimi zaleceniami (rzadko się to spotyka) i wynoszą 1:3 (jeśli ktoś wie o co chodzi). Wszystkim krytykom piszącym tutaj komentarze bez dokładniejszej analizy zdjęć albo wizyty na miejscu życzę dalszych sukcesów w budowie instalacji PV (zwłaszcza na papierze) :)
MK |
@Polaki Cebulaki ktoś coś robi ciekawego i dobrego, buduje rynek, ale najwaźniejsze znaleźć na zdjęciu cień na panelu, obsmarować i nawrzucać
IXI |
@J.T. - W imieniu wszystkich, dziękuję za wyjasnienia. @MK - Podyskutowac sobie można. Unikanie cieni to przecież podstawa. I niejeden (np. min. Tchórzewski) "coś robi ciekawego i dobrego, buduje rynek", np. nowych elektrowni węglowych.
sol |
@IXI. Przepraszam IXI jakoś nie zwróciłem uwagi. No to jednak przesada, jeśli chodzi o innowacyjność. Może ktoś związany z tą inwestycją, nam wyjaśni na czym polega ta innowacyjność, w tym przypadku. Jak dla mnie, to nic innowacyjnego tu nie ma.

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...