Powstała największa farma fotowoltaiczna w Ameryce Płd.

Powstała największa farma fotowoltaiczna w Ameryce Płd.
Fot. Enel

W Chile powstała największa na kontynencie południowoamerykańskim farma fotowoltaiczna, której moc wynosi 160 MW. Wkrótce to osiągnięcie mogą jednak przebić kolejne ogromne farmy PV, które powstają w Chile, ale także w innych krajach regionu.

Najwieksza farma fotowoltaiczna w Ameryce Południowej powstała w chilijskim regionie Antofagasta. Inwestycję o nazwie Finis Terrae zrealizował włoski koncern energetyczny Enel za pośrednictwem swojej lokalnej spółki Enel Green Power Chile. Inwestycja kosztowała 270 mln USD.

Chile to jedno z najlepiej nasłonecznionych miejsc na świecie, a dodatkowe korzyści dają relatywnie duża wysokości, na jakich powstają tam farmy fotowoltaiczne. Jednak i tak wrażenie robi podana przez Enel prognoza rocznej produkcji energii. Farma fotowoltaiczna Finis Terrae ma produkować rocznie nawet 400 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu niemal 200 tys. chilijskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Jaj podaje w komunikacie Enel, energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana do sieci na podstawie długookresowej umowy PPA.

Enel posiada już w Chile odnawialne źródła energii o łącznej mocy ok. 880 MW, z czego 364 MW to farmy wiatrowe, 430 MW to farmy fotowoltaiczne, a 92 MW to elektrownie wodne. W trakcie realizacji są projekty o potencjale 300 MW. Wśród nich jest projekt pierwszej na kontynencie elektrowni geotermalnej, której moc sięgnie 48 MW.

REKLAMA

Boom na fotowoltaikę w Chile powinien zaowocować wkrótce budową jeszcze większych farm fotowoltaicznych. W przyszłym roku elektrownię PV o mocy aż 196 MW chce uruchomić w tym kraju hiszpańska Acciona. Farma fotowoltaiczna rozlokowana na powierzchni 280 hektarów ma kosztować  343 mln dolarów.

Rynek fotowoltaiczny w Chile od kilku lat przeżywa okres szybkiego rozwoju. Sprzyja temu polityka chilijskich władz, które w OZE widzą szansę na rozwiązanie energetycznych problemów kraju posiadającego niewystarczające moce produkcyjne oraz niedostatecznie rozwiniętą sieć przesyłową.

Podobny kierunek obierają zresztą władze innych krajów w regionie – Brazylii, Urugwaju czy Argentyny. Argentyński rząd zapowiedział właśnie organizację aukcji, w której udział wezmą deweloperzy OZE. Do podziału w aukcji zaplanowanej na wrzesień br. jest potencjał rzędu 1 GW. Rząd w Buenos Aires szacuje wartość inwestycji na 2 mld USD.

Docelowo Argentyna chce mieć do roku 2025 potencjał w OZE rzędu 10 GW, z czego 3 GW ma być przedmiotem aukcji w najbliższych dwóch latach. 

gramwzielone.pl