Chińczycy przejmują w europejskim sektorze PV

Chińczycy przejmują w europejskim sektorze PV
Fot. Gramwzielone.pl

Największy na świecie producent PV Trina Solar przejął holenderską fabrykę ogniw fotowoltaicznych, a czołowy chiński koncern energetyczny Shanghai Electric kupuje 30 proc. udziałów w firmie Manz specjalizującej się w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także automatyki i sprzętu dla producentów PV.

Chiński lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar przejął za nieujawnioną sumę linie do produkcji ogniw fotowoltaicznych o potencjale 200 MW wywodzącego się z Holandii producenta Solland Solar. Akwizycja została zrealizowana za pośrednictwem holenderskiej spółki Trina Solar Netherlands.

Chiński producent ostatnio został wykreślony z tzw. porozumienia cenowego umożliwiającego chińskim firmom unikanie wysokich karnych ceł, które w 2013 r. Komisja Europejska nałożyła na producentów ogniw i modułów PV z Chin. Trina Solar zresztą sama dobrowolnie zrezygnowała z uczestnictwa w porozumieniu cenowym.

REKLAMA

W komunikacie na temat wyjścia z porozumienia cenowego CEO Trina Solar Jifan Gao zwracał uwagę, że średnia cena sprzedaży modułów (ASP) na głównych rynkach spada nadal w tempie szybszym niż oczekiwano i że jego zdaniem ten trend może utrzymać się w najbliższej przyszłości. Trina zapowiedziała jednocześnie, że nadal będzie wysyłać do Europy swoje moduły fotowoltaicze, ale z fabryk rozlokowanych poza Chinami. 

REKLAMA

Uruchomienie produkcji w Holandii umożliwi chińskiemu producentowi dalszą ekspansję na rynku europejskim, a także amerykańskim, na którym także obowiązują karne cła na import ogniw i modułów PV z Chin.

Z kolei jeden z czołowych koncernów energetycznych z Chin Shanghai Electric przejmie 29,9 proc. udziałów w mającej siedzibę w Niemczech firmie Manz specjalizującej się w systemach automatyki i produkcji linii technologicznych m.in. dla branży solarnej. Informacja o tyle ciekawa, że wcześniej znajdujący się w kłopotach finansowych niemiecki przemysł fotowoltaiczny skutecznie bronił się przed przejęciami przez inwestorów z Chin, a udziały w niemieckich firmach z branży PV, które walczyły o przetrwanie, sprzedawane były funduszom z innych krajów – np. Korei Płd. (Q-Cells) czy Kataru (SolarWorld).

Manz to lider w rozwoju innowacyjnych technologii produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych – zarówno krystalicznych (rozwój technologii PERC) jak i cienkowarstwowych (CIGS). W kwietniu ubiegłego roku Manz ustanowił rekord sprawności przygotowanego do seryjnej produkcji modułu CIGS na poziomie 16 proc., wykorzystując do jego produkcji ogniwa o rekordowej sprawności 21,7 proc., opracowane przez partnera Manz – niemiecki instytut ZSW.

Jak czytamy na stronie Manz, strategia tej firmy zakłada rozwój w trzech podstawowych segmentach, do których zalicza elektronikę, technologie solarne oraz magazynowanie energii. Swoje linie produkcyjne Manz posiada zresztą m.in. w Chinach. 

gramwzielone.pl