Panasonic ogranicza produkcję ogniw fotowoltaicznych

Panasonic ogranicza produkcję ogniw fotowoltaicznych
Foto. Panasonic

Japoński koncern poinformował o wstrzymaniu na kilka miesięcy produkcji ogniw fotowoltaicznych w jednej z japońskich fabryk. To odpowiedź na możliwy spadek popytu na rynku japońskim.

Produkcja zostanie wstrzymana w japońskiej fabryce w Kaizuka w prefekturze Osaka. Funkcjonowanie linii produkcyjnych w Kaizuka zostanie wstrzymane od tego miesiąca do października br. Załoga fabryki zostanie wysłana na przymusowy urlop.

Decyzja Panasonica może wynikać z malejącego popytu na fotowoltaikę w Japonii, która jest kluczowym rynkiem dla rodzimych producentów PV, którzy z sukcesem konkurują na nim – mimo relatywnie wyższych cen – z producentami z Chin.

REKLAMA

W ostatnich latach, po wprowadzeniu atrakcyjnego systemu taryf gwarantowanych dla producentów zielonej energii, Japonia była jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych na świecie. Teraz jednak rząd w Tokio ogranicza taryfy, co przełoży się na spadek potencjału nowych instalacji.

W ubiegłym roku w Japonii powstały – według Mercom Capital – instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 9,5 GW, a rok wcześniej 9,7 GW. W tym roku nowy potencjał PV w Japonii może być jednak dużo niższy, a niepewność inwestorów – oprócz cięć w taryfach – potęgują informacje o możliwym przejściu Japonii na system aukcji.

Panasonic będzie nadal produkować ogniwa i moduły fotowoltaiczne w dwóch pozostałych fabrykach w Japonii oraz w zakładzie w Malezji. Fabryka w Kaizuka odpowiadała za ok. 30 proc. potencjału produkcji ogniw fotowoltaicznych Panasonica wynoszącego ok. 900 MW.  

REKLAMA

Na początku tego miesiąca Panasonic poinformował o spadku sprzedaży o 3 proc. r/r oraz niższych o 27 proc. zyskach za ostatnie trzy kwartały w swoim oddziale EcoSolutions, który oferuje moduły i instalacje fotowoltaiczne, w tym z wykorzystaniem wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych Panasonica z serii HIT (Heterojunction Intrinsic Thin Film), które dzięki wykorzystaniu – oprócz tradycyjnej technologii krystalicznej, także warstw krzemu amorficznego, charakteryzują się wyższą sprawnością – w tym w warunkach wysokich temperatur, w których bardziej tracą tradycyjne moduły mono- i polikrystaliczne.

Wyższa sprawność modułów w technologii HIT sprawia, że – jak podaje Panasonic – z 15 tradycyjnych modułów krystalicznych, każdy o mocy 260 W, można uzyskać łączną moc instalacji na poziomie 3,9 kW, a z tej samej powierzchni modułów HIT można uzyskać potencjał instalacji o mocy 4,95 kW.

Ponadto, w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy moduły HIT mają produkować w skali roku średnio o ok. 7 proc. więcej energii niż wynosi przeciętny uzysk z tradycyjnych modułów monokrystalicznych. 

Potencjał produkcyjny modułów w technologii HIT Panasonica wynosi ok. 1 GW w skali roku, z czego większość trafiała do tej pory na rynek japoński.

Pod koniec ubiegłego roku Panasonic poinformował o zwiększeniu sprawności seryjnych modułów fotowoltaicznych serii HIT N330 do rekordowego poziomu 22,5 proc. 

gramwzielone.pl