Nowy rekord sprawności ogniwa organicznego

Nowy rekord sprawności ogniwa organicznego
Fot. Heliatek

Niemiecka firma Heliatek ogłosiła nowy rekord sprawności fotowoltaicznego ogniwa organicznego. Ta technologia PV pozostaje daleko w tyle za najpopularniejszą technologią krystaliczną, jednak może znaleźć swoje zastosowanie na rynku, oferując elastyczne i transparentne ogniwa PV m.in. dzięki rozwojowi fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Heliatek to lider w rozwoju technologii organicznej. Niemcy systematycznie poprawiają jej sprawność, a teraz ogłosili nowy rekord w tym zakresie. W ciągu ostatnich 3 lat Heliatek poprawił najlepszy wynik sprawności wykonanych przez siebie ogniw z ok. 10 proc. o 3 pkt procentowe.

Nowa rekordowa sprawność ogniwa organicznego w technologii multi-junction, którą wyprodukował Heliatek, wynosi 13,2 proc., co potwierdzono w laboratoriach instytutu Fraunhofer CSP. W ogniwie o rekordowej sprawności firma z Drezna połączyła trzy typy absorberów, z których każdy lepiej absorbuje różne rodzaje światła

REKLAMA

Niemiecka firma zapewnia ponadto, że uzyski energii z jego organicznych ogniw odpowiadają uzyskom z tradycyjnych krystalicznych ogniw o nominalnej sprawności na poziomie ok. 16-17 proc.

Cel Heliatek, który od kilku lat pracuje nad technologią ultra-cienkich, elastycznych i transparentnych organicznych ogniw fotowoltaicznych, to osiągnięcie sprawności na poziomie 15 proc. 

REKLAMA

Wcześniej Heliatek informował o osiągnięciu 40-procentowej transparentności ogniw przy wydajności wynoszącej 7 proc. 

W 2014 roku firma z Drezna zainstalowała z wykorzystaniem swoich ogniw pierwszy na świecie system fotowoltaiczny BIOPV (Building Integrated OPV). Organiczne ogniwa fotowoltaiczne umieszczono na wschodniej, południowej i zachodniej stronie jednego z biurowców Szanghaju. W sumie ogniwami BIOPV pokryto powierzchnię 20 m2, ale łączna moc instalacji fotowoltaicznej wynosi tylko 0,62 kWp.

Następna instalacja, która powstała w Singapurze, była już znacznie większa. Powstała na powierzchni 226 m2, a jej moc osiągnęła 12 kWp. W tej instalacji wykorzystano ogniwa o różnym kolorze i różnym stopniu transparentności wynoszącym 15 proc. i 30 proc.

W Heliatek zainwestował do tej pory m.in. niemiecki miliarder i współwłaściciel BMW Stefan Quand, a także koncerny Bosch i BASF. 

gramwzielone.pl