Niemcy modyfikują zasady aukcji dla fotowoltaiki

Niemcy modyfikują zasady aukcji dla fotowoltaiki
Foto. Conergy

Dopuszczenie projektów, które miałyby powstać na terenach rolniczych czy rozliczenie energii w modelu pay as bid, to zmiany, które niemiecka agencja Bundesnetzagentur wprowadzi w czwartej aukcji dla inwestorów chcących budować naziemne farmy fotowoltaiczne.

W ubiegłym roku Niemcy przeprowadzili trzy pilotażowe aukcje dla fotowoltaiki. W pierwszych dwóch aukcjach, które przeprowadzono na początku kwietnia i sierpnia, do podziału był potencjał po 150 MW. W trzeciej, grudniowej aukcji udostępniono natomiast licencje dla projektów o łącznej mocy 200 MW.

W każdej aukcji przyjęto maksymalną cenę za energię, która może być sprzedawana w systemie aukcyjnym. Jej przekroczenie w zgłoszonej ofercie dyskwalifikowało od razu danego inwestora z możliwości ubiegania się o wsparcie. W ostatniej aukcji maksymalną cenę ustalono na 0,1108 euro/kWh.

REKLAMA

W grudniowej aukcji osiągnięto najniższą dotąd cenę za sprzedawaną energię, którą ustalono dla zwycięskich ofert na 0,08 euro/kWh. Obniżenie ceny to efekt konkurowania inwestorów o wsparcie. System aukcyjny ma z zasady prowadzić do niższych cen za zieloną energię niż choćby w modelu taryf gwarantowanych. Nie wiadomo jednak czy tak niskie ceny przełożą się na realizację wszystkich projektów. Na tą wątpliwość wskazuje zresztą Bundesnetzagentur.

Ostatnio osiągnięta cena jest znacząco niższa niż w drugiej aukcji. To wynik intensywnej konkurencji. Pozytywne jest otrzymanie wsparcia przez różnych inwestorów, w tym indywidualnych – komentuje Jochen Homann z Bundesnetzagentur. – Zobaczymy, czy te instalacje rzeczywiście powstaną przy tym poziomie finansowania – dodaje.

REKLAMA

W aukcji sierpniowej i grudniowej ustalono cenę za energię, która będzie przysługiwać za produkcję energii z nagrodzonych projektów, na jednakowym poziomie stanowiącym górną granicę cen w przypadku projektów, które zakwalifikowano do wsparcia. 

Tym razem, w kolejnej aukcji, która odbędzie się 1 kwietnia br. i w której do dyspozycji będzie mniejszy potencjał na poziomie 125 MW, cena za sprzedaż energii zostanie ustalona w modelu pay as bid, czyli sprzedaż energii będzie odbywać się po cenach, jakie indywidualnie zaproponowali inwestorzy. Zgłoszone ceny nie mogą przekroczyć tym razem 0,1109 euro/kWh.

Oferowane projekty muszą spełnić ponadto określone warunki formalne. Bundesnetzagentur podaje, że z tego powodu w ubiegłym roku wykluczono ok. 10 proc. składanych ofert.

Jak zwraca uwagę portal Recharge, do najbliższej aukcji po raz pierwszy zostaną dopuszczone projekty, które mogą być zrealizowane na gorszej klasy terenach rolniczych. Kilka lat temu Niemcy wykluczyli możliwość budowania naziemnych farm fotowoltaicznych na terenach, które mogą służyć produkcji rolniczej. 

W tym roku Bundesnetzagentur ma zorganizować aukcje, w których przyzna licencje na realizację naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 400 MW, a w kolejnym – o mocy 300 MW. 

gramwzielone.pl