Net-metering nie dla przedsiębiorców

Net-metering nie dla przedsiębiorców
Fot. Zep Solar

Mimo przesunięcia terminu wejścia w życie nowych zasad wsparcia dla producentów zielonej energii zawartych w rozdziale 4. ustawy o OZE, od 1 stycznia 2016 r. nowym systemem net-meteringu zostają objęci właściciele mikroinstalacji uruchomionych przed i po 1 stycznia. Problem ze skorzystaniem z net-meteringu w I półroczu br. mają jednak przedsiębiorcy.

Grudniowa nowelizacja ustawy o OZE przesunęła z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. termin wejścia w życie systemu taryf gwarantowanych dla najmniejszych producentów zielonej energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW oraz systemu aukcyjnego dla większych inwestorów.

Zgodnie z założeniami grudniowej nowelizacji ustawy o OZE, które przedstawiali jej autorzy, przyjęte zmiany miały nie objąć systemu tzw. net-meteringu, czyli półrocznego bilansowania energii wprowadzonej do sieci z energią kupioną w tym czasie od zakładu energetycznego przez właściciela mikroinstalacji. W przypadku wystąpienia nadwyżki energii wprowadzonej do sieci, za każdą kWh nadwyżki prosumentom ma przysługiwać wynagrodzenie liczone jako 100 proc. średniej ceny energii na rynku hurtowym, przy czym nadal do uregulowania zostaną dodatkowe opłaty związane z zakupioną energią. Bilansowaniu ma podlegać bowiem wyłącznie składnik energii na rachunku za kupowaną energię. Do zapłaty pozostanie więc m.in. opłata za dystrybucję.

REKLAMA

Pierwsze rozliczenie prosumentów w systemie net-meteringu powinno nastąpić po pierwszym półroczu br. Okazuje się jednak, że niektórzy właściciele mikroinstalacji, którzy po 1 stycznia 2016 r. chcieliby rozliczać się na zasadach net-meteringu, mogą mieć problem.

REKLAMA

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zwraca uwagę, że zapisy nowelizacji ustawy o OZE wykluczają z możliwości objęcia net-meteringiem przedsiębiorców. Autorzy nowelizacji ustawy o OZE, która w pośpiechu została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta przed końcem 2015 r. i której celem było wprowadzenie net-meteringu od 1 stycznia 2016 r., nie włączyli do katalogu przepisów rozdziału 4 ustawy o OZE wchodzących w życie z początkiem 2016 r. artykułu 41 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z tym przepisem sprzedawca zobowiązany ma dokonywać zakupu oferowanej „energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji przez wytwórcę będącego przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pod warunkiem że energia elektryczna została wytworzona w tej mikroinstalacji po raz pierwszy po dniu wejścia w życie rozdziału 4”.

Bałagan w zapisach ustawy o OZE, a następnie pośpiech przy jej nowelizacji sprawił, że korzystne dla prosumentów przepisy nie funkcjonują tak jak oczekiwała i spodziewała się tego branża PV. Jedną z ofiar nowych zapisów są przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tzw. net meteringu. Na mocy nowelizacji ustawy od 1 stycznia net meterig przysługuje jedynie osobom fizycznym. Przedsiębiorcy na skorzystanie z preferencyjnego sposobu rozliczenia będą musieli poczekać do 1 lipca – oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu nie dojdzie do zmiany przepisów – komentuje Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. 

gramwzielone.pl