Walka o słońce: Warren Buffett vs. Elon Musk

Walka o słońce: Warren Buffett vs. Elon Musk
Fot. Bloomberg Businessweek
REKLAMA

Nevada jest w ostatnich tygodniach najbardziej gorącym stanem dla szybko rozwijającego się i zatrudniającego już ponad 200 tys. pracowników, amerykańskiego sektora fotowoltaicznego. Toczy się tam walka o rynek energii pomiędzy branżą solarną i prosumentami z jednej strony  i koncernami energetycznym z drugiej. Jak na razie górą są koncerny energetyczne. Wynik próby sił, która ma miejsce w Nevadzie, może mieć znaczenie dla rynku fotowoltaicznego w innych stanach USA. 

Rynek fotowoltaiczny w USA przechodzi okres boomu napędzanego przez rządowe ulgi podatkowe czy zachęty wprowadzane w poszczególnych stanach, w których popularność zdobywa zwłaszcza tzw. net-metering pozwalający właścicielom instalacji fotowoltaicznych na sprzedaż nadwyżek niewykorzystanej energii i bilansowanie jej z energią kupowaną z sieci.

Dzięki takiemu mechanizmowi, który stosuje już ponad 40 stanów USA, szybko rozwija się rynek firm instalujących małe systemy fotowoltaiczne. Liderem tego rynku jest firma SolarCity związana z miliarderem, właścicielem Tesli czy SpaceX Elonem Muskiem.

SolarCity wypożycza instalacje solarne właścicielom domów, na których je montuje. Dzięki temu małe firmy i gospodarstwa domowe mogą oszczędzać na rachunkach za energię, a korzyści z takiego rozwiązania potwierdzają liczone już w setkach tysięcy instalacje.

Związana z Elonem Muskiem firma SolarCity rozpoczęła swój biznes od Kalifornii, a następnie rozszerzała go na kolejne stany, w tym na Nevadę, w której właścicielem stanowego operatora  energetycznego NV Energy  jest inny amerykański miliarder Warren Buffett.

W Nevadzie i w innych stanach, w których wprowadzono net-metering, operatorzy muszą odkupować energię po stawkach ustalanych przez stanowego regulatora – z reguły zbliżonych do stawek, po których zakłady energetyczne same sprzedają energię odbiorcom końcowym.

W Nevadzie net-metering działał dobrze, tak dobrze, że NV Energy, największy operator w stanie, rzucił do walki z nim wszystkie siły – komentuje Bloomberg.

Najpierw NV Energy skutecznie lobbował za tym, aby ograniczyć całkowitą ilość energii, którą mogli produkować stanowi prosumenci, do 3 proc. całkowitego, szczytowego potencjału firm energetycznych. W ubiegłym miesiącu NV Energy zanotował kolejny sukces w walce z prosumentami. Stanowy regulator wprowadził prawo, które zwiększyło koszty inwestycji w elektrownie słoneczne i sprawiło, że własna produkcja energii stała się nieopłacalna także dla tych, którzy już posiadali instalacje solarne.

– To wszystko rozzłościło niezależnych, wolnorynkowych i świadomych środowiskowo mieszkańców Nevady – komentuje Bloomberg, opisując protesty, które towarzyszą ograniczaniu praw prosumentów w tym stanie. Do protestów przyłączyło się obok prosumentów i osób z firm instalacyjnych, w tym SolarCity, wiele znanych osobistości, m.in. aktor Mark Ruffalo.

Bloomberg zauważa, że podobne działania wymierzone w prosumentów są prowadzone przez amerykańskie koncerny energetyczne także w innych stanach USA, ale nigdzie nie miały takiego efektu jak w Nevadzie.

Właściciele domów nie mają już żadnych zachęt, aby umieścić na dachach panele fotowoltaiczne, a ci, którzy już je mają, mogą zapłacić dodatkowe 11 tys. dolarów w ciągu następnych dwóch dekad. Będziemy walczyć i jestem pewny, że wygramy – zapewnia Lyndon Rive, CEO SolarCity, prywatnie kuzyn Elona Muska. 

Fot. Bloomberg Businessweek

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
k&k |
Nauczyli się od naszych.
Ion |
Zdecydowanie więcej mogliby osiągnąć współpracując ze sobą, w synergii, a nie konkurować.
Ciekawski |
Synergia odmieniana przez wszystkie przypadki ładnie brzmi tylko w rezultatach projektów (czyt. Europejskich) nic większego nie wnoszących do obecnego stanu wiedzy i poziomu gospodarki. W biznesie jest partner, dostawca lub konkurent.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...