Kolej zasilana energią ze słońca. PKP testuje fotowoltaikę

Kolej zasilana energią ze słońca. PKP testuje fotowoltaikę
Fot. PKP PLK

Spółka PKP PLK rozpoczęła testy instalacji fotowoltaicznych pod kątem zasilania w energię dworców kolejowych. Fotowoltaikę można instalować na dachach budynków, a w przypadku dworców także na wiatach peronowych. Trzy testowe instalacje fotowoltaiczne zamontowano na budynkach PKP PLK w Nowym Sączu.

Według serwisu prasowego PKP, trzy instalacje fotowoltaiczne zamontowane na budynkach użytkowych na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu zostały dobrane tak, by umożliwić największy uzysk mocy. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 58,2 kW. Za wykonanie instalacji odpowiadała firma Solsum. 

PKP PLK ma w ten sposób badać możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Testy, które właśnie rozpoczęły PLK, mają pokazać, o ile dokładnie można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej w każdym z wytypowanych obiektów. Zgodnie z projektami, minimalny okres żywotności instalacji wynosi 25 lat, a według szacunków, koszty instalacji urządzeń zwrócą się już po 10-11 latach.

REKLAMA

Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne, a jej chwilowy nadmiar będzie oddawany do sieci energetycznej. Jednak w przyszłości zarządca infrastruktury planuje też sprawdzenie możliwości magazynowania wyprodukowanej nadwyżki energii. PKP PLK testuje również wykorzystanie instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych.

Pierwsze testy pozwalają sądzić, że energia elektryczna pozyskana w ten sposób zapewni zasilanie małych i średniej wielkości stacji kolejowej, jak np. Zakopane – komentuje PKP.

REKLAMA

Pierwszą mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW PLK zamontowały w drugiej połowie roku 2014 na budynku nastawni w Katowicach Stawiskach. Obecnie zarządca infrastruktury zbiera doświadczenia, które pozwolą ocenić możliwość szerszego zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach i na stacjach – mówi Radosław Burak-Romanowski, dyrektor Biura Energetyki PLK.

Fotowoltaika zostanie wykorzystana przez PKP także w nowoczesnych dworcach, z których pierwszy uruchomiono w ubiegłym roku w Nasielsku.

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A., na dachu stacji kolejowej w Nasielsku umieszczono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 6 kW. PKP szacuje roczną produkcję energii na 5,7 MWh i podaje, że energia produkowana z fotowoltaiki zostanie wykorzystana wyłącznie do oświetlenia nasielskiego dworca oraz przylegającego do niego placu.

Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. Podobne inwestycje są realizowane na stacjach Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. PKP S.A. analizuje kolejne lokalizacje, w których mogłyby powstać dworce systemowe. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski.

Na kolejnych dworcach IDS zostanie również wykorzystana rekuperacja, fotowoltaika oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu, a budynki będą się charakteryzować dobrą izolacją termiczną. 

gramwzielone.pl