W Świdnicy powstało największe w Polsce fotowoltaiczne laboratorium

W Świdnicy powstało największe w Polsce fotowoltaiczne laboratorium
Instalacje fotowoltaiczne na terenie Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. Fot. CTE

Pod koniec listopada br. przy Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy na Dolnym Śląsku odbędzie się uroczyste otwarcie pionierskiej instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne. Jak zapewniają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, „to największe w Polsce laboratorium energii słońca”, które pozwoli sprawdzić różne technologie wytwarzania energii z systemów fotowoltaicznych, w tym współpracujących z magazynami energii, i wybrać najbardziej optymalne rozwiązania dopasowane do konkretnych warunków.

Projekt, który jest realizowany przez Centrum Technologii Energetycznych ze Świdnicy i który powstał jako efekt unikatowej metodyki wypracowanej przez ekspertów z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w warunkach typowego dla Polski klimatu i nasłonecznienia najefektywniej produkować energię z fotowoltaiki.

 Okazuje się, że za sprawą niebywałego postępu technicznego w dziedzinie technologii solarnych, sposobów i rozwiązań jest daleko więcej niż byśmy w Polsce mogli się spodziewać – komentuje Krzysztof Brzozowski, prezes Centrum Technologii Energetycznych ze Świdnicy. – Nie ma lepszego sposobu, by taką wiedzę uzyskać niż poprzez praktyczną weryfikację w warunkach rzeczywistych i na działających instalacjach solarnych do wytwarzania energii elektrycznej i jej magazynowania. Takie możliwości stworzono właśnie w Świdnicy – komentuje Krzysztof Brzozowski.

REKLAMA

Prezes Centrum Technologii Energetycznych wskazuje, że wyjątkowość i innowacyjność tego projektu wynika ze skali przedsięwzięcia oraz różnorodności technologicznej.

Na terenie świdnickiego CTE zlokalizowano aż 16 technologii fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca w technologiach, które w Polsce są wciąż rzadko, jeśli w ogóle, spotykane.

Oprócz powoli torujących sobie drogę w Polsce technologii krzemu poli- i monokrystalicznego, w Świdnicy można zapoznać się z systemami fotowoltaicznymi II generacji. Są wśród nich moduły cienkowarstwowe, systemy oparte na ogniwach krzemowych o podwyższonej sprawności, typu PERC, HIT, back-contact czy te bazujące na krzemie amorficznym i mikrokrystalicznym. Ich lepsza wydajność wynika z wykorzystania szerszego zakresu widma optycznego niż w modułach tradycyjnych oraz minimalizacji efektu termicznego.

Instalacje, które powstały na terenie świdnickiego Centrum Technologii Energetycznych, umożliwiają ponadto weryfikację sprawności poszczególnych technologii PV pod kątem wykorzystania na dachach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowo-usługowych, oraz na terenach wokół nich.

Świdnickie CTE sprawdza wydajność energetyczną w trakcie procesu obejmującego natępujące etapy. Najpierw testowanych jest szesnaście par różnych modułów PV, a następnie piętnaście małych systemów o mocy 3 kWp, typowych do zastosowania w budynkach mieszkalnych, a następnie sześć systemów o mocy ok. 30 kWp.

Wszystko po to, by znaleźć najwłaściwszą technologię do danego zastosowania, typu budynku czy lokalizacji konkretnego terenu. Nad całością czuwa autorski system elektroniczny, monitorujący pracę i rezultaty wszystkich systemów objętych instalacją. 

Testy technologii na terenie CTE w Świdnicy pozwalają ponadto na zbadanie problematyki magazynowania energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznych, co jest obecnie jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii solarnych na świecie.

Jak tłumaczy Krzysztof Brzozowski, chodzi o możliwość korzystania z energii w niemal dowolnym czasie, a więc o docelowe uniezależnienie nas od zmienności pogody.

REKLAMA

W Świdnicy testowane są 3 nowoczesne systemy akumulacji energii o łącznej pojemności 65 kWh, w tym przepływowe baterie wanadowe typu REDOX. Baterie łączy się w systemy o różnej mocy, w tym takie, które są typowe dla rozwiązań prosumenckich, goszczących coraz częściej na naszych dachach i wokół naszych domów.

Centrum Technologii Energetycznych testuje na swojej instalacji również rozwiązania hybrydowe, a więc oparte nie tylko na systemach fotowoltaicznych, ale także łączących PV z małymi turbinami wiatrowymi, z osią pionową i poziomą, o mocach ok. 1 kWp i połączonych z akumulatorami energii.

Jak podkreśla CTE, takie instalacje świetnie się uzupełniają, gdyż w porach jesienno-zimowych, gdy brak jest słońca i niebo jest zachmurzone, często panują niezłe warunki wietrzne, co pozwala nam wciąż wytwarzać energię z własnych źródeł.   

Instalacja w Świdnicy została zaprojektowana, zbudowana i wyposażona tak, by móc oceniać wpływ z energii wytwarzanej z mikroźródeł na funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. Będzie więc ważnym głosem w toczącej się debacie, prowadzącej do stworzenia takich sposobów współpracy małych instalacji z siecią niskich napięć, które będą bezpieczne i pożyteczne dla operatorów sieci i właścicieli instalacji – zwraca uwagę Krzysztof Brzozowski.

W laboratorium systemów fotowoltaicznych przy Centrum Technologii Energetycznych powstaje również świetnie wyposażony ośrodek szkoleniowy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych poszukujących praktycznej wiedzy na najwyższym poziomie. Funkcje edukacyjne umożliwiają dostęp zarówno do całej instalacji PV i poszczególnych systemów, ale także do stanowisk praktycznej nauki zawodu w postaci dachów demonstracyjnych do montażu systemów PV czy stanowisk warsztatowych do zestawiania instalacji.

Oprócz technologii PV ośrodek został wyposażony także pod kątem szkoleń instalatorów pomp ciepła, powietrznych i gruntowych. W budynku CTE znajdują 4 różne urządzenia tego typu, a ich praca jest monitorowana na bieżąco przez system zarządzania inteligentnym budynkiem BEMS.       

Więcej o działalności Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy na stronie CTE. 

Instalacje fotowoltaiczne na terenie Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy: 

gramwzielone.pl