Farma PV o mocy 200 kWp z największym w Polsce magazynem energii

Farma PV o mocy 200 kWp z największym w Polsce magazynem energii
Farma fotowoltaiczna z największym w Polsce magazynem energii w gm. Ochotnica Dolna. Realizacja: Solsum

W gminie Ochotnica Dolna (woj. małopolskie, powiat nowotarski) została zbudowana największa w regionie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 200 kWp wraz z innowacyjnym i największym w Polsce systemem magazynowania energii w technologii litowo-jonowej. Konieczność zastosowania magazynu energii wynikała z charakteru instalacji, która nie mogła oddawać nadwyżek energii do sieci.

Łącznie w ramach projektu zainstalowano moc w fotowoltaice: 222,7 kWp,  z czego 200 kWp jako instalacja naziemna, która zasila oczyszczalnię ścieków oraz 22,7 kWp zamontowane na dachu budynku szkoły w celu ogrzewania ciepłej wody użytkowej i zasilania odbiorników w szkole.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma SOLSUM sp. z o.o. z Piwnicznej-Zdroju a inwestorem jest gmina Ochotnica Dolna.

REKLAMA

Wykonanie instalacji zostało poprzedzone szczegółowymi ekspertyzami i obliczeniami. Największym wyzwaniem całego projektu było zastosowanie rozwiązań, które wykluczają możliwość oddawania nadmiaru energii do sieci operatora systemu dystrybucyjnego, którym jest Tauron Dystrybucja S.A.

Elektrownia fotowoltaiczna pracuje jako system off-grid (instalacja wyspowa) z magazynem energii, który jest przeznaczony do magazynowania energii elektrycznej oraz bieżącego zasilania instalacji odbiorczej z instalacji fotowoltaicznej, bez możliwości oddawania ewentualnych nadwyżek energii do sieci dystrybucyjnej. Dodatkowo, w przypadku awarii lub przerw w dostawach energii od lokalnego OSD, oczyszczalnia jest niezależna i może zasilać potrzebne urządzenia. Inwestycja zajęła obszar ok. 0,5 ha. Teren został ogrodzony i podłączony do systemu monitoringu.

Instalacja naziemna składa się m.in. z 784 sztuk modułów w technologii polikrystalicznej norweskiego producenta REC z serii Peak Energy. Instalacja jest położona w sąsiedztwie pasma gór, dlatego biorąc pod uwagę lokalizację, ważne jest, by moduły bardzo dobrze pracowały w świetle rozproszonym w miesiącach zimowych. Według badań prowadzonych przez niezależne laboratoria oraz monitoringu własnego dla zastosowanych paneli fotowoltaicznych firmy REC, sprawność konwersji fotowoltaicznej przy radiacji 200 W/m kw spada zaledwie o 3%, przy średniej dla innych modułów fotowoltaicznych 6%.

Do mocowania paneli fotowoltaicznych została wykorzystana konstrukcja wsporcza firmy SOLSUM. W instalacji zastosowano wytrzymałą konstrukcję jednopodporową, cynkowaną ogniowo z elementami aluminiowymi, dobraną wytrzymałościowo dla strefy śniegowej i wietrznej dla miejsca montażu instalacji, co było niezwykle ważne, gdyż elektrownia położna jest w paśmie górskim Gorców. Ponadto zastosowane profile posiadają specjalne przestrzenie, które wykorzystano do ukrycia okablowania DC. Rozwiązanie to wpłynęło na wysoką estetykę wykonania instalacji. Konstrukcja nie posiada żadnych elementów spawanych, co zwiększa jej wytrzymałość i minimalizuje ryzyko korozji.

W związku z przebiegającą przez teren inwestycji linią napowietrzną nN powodującą zacienianie przez słupy paneli fotowoltaicznych, konieczna była jej przebudowa na linię kablową doziemną.

Do zamiany prądu stałego z modułów fotowoltaicznych na prąd zmienny zastosowano 7 falowników. W celu zapewnienia możliwości magazynowania nadwyżek produkcji energii elektrycznej i oddawania tej energii z powrotem do odbiorników zastosowano również 12 falowników wyspowych (off-grid).

Energia niezużywana bezpośrednio na własne potrzeby oczyszczalni magazynowana jest w największym tego typu w Polsce banku akumulatorów o pojemności 120 kWh, wykonanym w technologii litowo-jonowej. 

Akumulatory litowo-jonowe są jednym z najnowszych rozwiązań wśród ogniw ładowalnych stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych. Do głównych zalet ogniw Li-ion możemy zaliczyć bardzo długi czas eksploatacji (nawet 20 lat), brak efektu gazowania (nie ma potrzeby zapewnienia specjalnego pomieszczenia z wentylacją), małą wagę, małą objętość ogniw, brak efektu pamięciowego, dużą gęstość energii, niski stopień samorozładowania. Baterie tego typu stosowane są w napędach samochodów elektrycznych o zasięgu powyżej 500 km, nowoczesnych laptopach, a także w domowych systemach magazynowania energii we współpracy z fotowoltaiką lub innymi źródłami odnawialnymi.

REKLAMA

Układ magazynowania został także wyposażony w innowacyjny system BMS (Battery Management System), dzięki któremu proces ładowania i rozładowywania każdego z ogniw z osobna jest stale monitorowany i zarządzany.

Deklarowana przez producenta żywotność akumulatorów to ponad 6000 pełnych cykli. Przy właściwej eksploatacji baterii nie będzie konieczności ich wymiany przez nawet 20 lat. Gwarancja na moduły fotowoltaiczne wynosi 25 lat.

Uzyski energii z elektrowni fotowoltaicznej wyliczone na podstawie 20-letnich baz radiacji dla danej lokalizacji z uwzględnieniem przyjętych urządzeń to 190 300 kWh energii elektrycznej rocznie.

Instalacja zamontowana na dachu szkoły wyprodukuje rocznie ok. 23 500 kWh energii elektrycznej.

Efekt ekologiczny całego projektu to uniknięcie w skali roku emisji do atmosfery następujących zanieczyszczeń:

  • Dwutlenek siarki: 68kg/rok
  • Tlenki azotu: 400,55kg/rok
  • Tlenki węgla: 500,68kg/rok
  • Dwutlenek węgla: 220301 kg/rok
  • Pył: 90,12kg/rok
  • Sadza: 0,06kg/rok
  • Benzo-a-piren: 0,04kg/rok

Termin realizacji inwestycji, od wejścia generalnego wykonawcy na plac budowy do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej i systemu magazynowanie, wyniósł 5 tygodni.

Efektem projektu jest zwiększenie produkcji elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, oszczędności w budżecie gminy na rachunkach za energię elektryczną, poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oczyszczalni ścieków, a także zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.

O generalnym wykonawcy

SOLSUM to wiodąca firma w polskiej branży fotowoltaicznej z ponad 5-letnim doświadczeniem w zakresie projektowani i budowy elektrowni słonecznych. Główne obszary działalności to instalacje fotowoltaiczne „pod klucz” dla domu, firm, sektora samorządowego, magazynowanie energii oraz działalność szkoleniowa (Akademia SOLSUM).

W kursie dla instalatorów Akademii SOLSUM 16-18.12.2015 r. uczestnicy odbędą część praktyczną zajęć między innymi na terenie opisanej powyżej elektrowni fotowoltaicznej. 

Więcej informacji: solsum.pl

artykuł sponsorowany