Hawaje bliżej celu 100 proc. zielonej energii

Hawaje bliżej celu 100 proc. zielonej energii
Farma fotowoltaiczna na wyspie Kaua'i. Fot. REC Solar

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej na wchodzącej w skład archipelagu Hawajów wyspie Kaua’i pozwoli na ograniczenie kosztów importu ropy naftowej o 250 tys. dolarów miesięcznie.

Hawaje są pierwszym amerykański stanem, który zadeklarował całkowite przejście na energię ze źródeł odnawialnych. Wynikająca z położenia konieczność importu paliw znacząco zwiększa tam koszty wytworzenia energii. Rozwiązaniem jest budowa własnego, opartego o źródła odnawialne potencjału energetycznego – m.in. farm fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii mogącymi pomieścić nadwyżki produkcji energii w celu wykorzystania ich w nocy czy pochmurne dni.

Przykładem takiej inwestycji jest uruchomiona w tym tygodniu na wyspie Kaua’i farma fotowoltaiczna, której moc po stronie DC wynosi 14,5 MW. Farma fotowoltaiczna współpracuje z magazynem energii o moc 6 MW, który składa się z baterii litowo-jonowych.

REKLAMA

Produkcja z farmy fotowoltaicznej, którą zbudowała utworzona przez mieszkańców wyspy spółdzielnia energetyczna Kaua‘i Island Utility Cooperative, ma zaspokajać zapotrzebowanie na energię wyspy w 5-procentach. Dzięki niej wyspa zmniejszy import paliw, a oszczędności z tego tytułu są szacowane na 250 tys. dolarów miesięcznie.

Inwestycja została zrealizowana przez amerykańską firmę REC Solar, która działa na rynku fotowoltaicznym od 1997 r., realizując do tej pory ponad 500 projektów PV o łącznej mocy ponad 170 MW głównie w Kalifornii i na Hawajach. Farma fotowoltaiczna na wyspie Kaua‘i to największa instalacja, którą do tej pory zrealizował REC Solar.

REKLAMA

Amerykańska firma z pewnością będzie beneficjentem przyjętej przez władze stanu Hawaje strategii przejścia na 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Oprócz farmy fotowoltaicznej zbudowanej przez REC Solar na wyspie Kaua‘i działa tam już także farma fotowoltaiczna o mocy 14 MW wybudowana w ubiegłym roku przez związaną z Elonem Muskiem firmę SolarCity, a także farma PV o mocy 6 MW zrealizowana przez firmę Alexander & Baldwin.

W sumie na położonej na Hawajach wyspie działają już instalacje PV o łącznej mocy ponad 50 MW. W przeliczeniu na mieszkańca daje to zainstalowany potencjał fotowoltaiki na poziomie 750 W. Dzięki temu PV ma już obecnie zaspokajać średnio 20% zapotrzebowania na energię na wyspie, w szczycie sięgając nawet 70%.

SolarCity planuje już budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej, produkującej energię do sieci operatora energetycznego na wyspie Kaua‘i, której moc wyniesie 13 MW i która będzie wyposażona w instalację do magazynowania energii.

Energetyczna spółdzielnia Kaua‘i Island Utility Cooperative planuje natomiast wdrożenie programu zakłądającego dopasowanie popytu do podaży energii, dzięki któremu odbiorcy energii na wyspie będą mogli kupić ją taniej w godzinach od 9 do 15, czyli w okresie wzmożonej pracy systemów fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl