A. Merkel za kontynuowaniem ceł na chińskie panele PV

A. Merkel za kontynuowaniem ceł na chińskie panele PV
Angela Merkel. Fot. European People's Party, flickr cc

W ostatnich miesiącach w Europie można było usłyszeć głosy zarówno zwolenników zakończenia karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych, jak i zwolenników kontynuowania restrykcji celnych. Teraz po stronie tych drugich stanął jeden z najbardziej wpływowych europejskich polityków kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Niemcy to największy eksporter do Chin spośród krajów UE. Ostatnio niemieckim interesom w Państwie Środka zagroziła jednak m.in. afera Volkswagena czy słabnący chiński wzrost gospodarczy. W pierwszej połowie 2015 r wartość eksportu niemieckich maszyn do Chin spadła o 4,9%.

Mimo to niemiecka kanclerz podczas wizyty w Chinach nie zawahała się poprzeć wprowadzonych przez Unię Europejską restrykcji na import do UE chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych w ramach tzw. porozumienia cenowego (Minimum Import Prices – MIP).

REKLAMA

Reuters informuje, że Angela Merkel poparła podtrzymanie karnych ceł na chińskie produkty PV, które Unia Europejska wprowadziła w 2013 r.

REKLAMA

Na początku przyszłego miesiąca Komisja Europejska ma zdecydować czy wznowi dochodzenie mające potwierdzić stosowanie przez Chińczyków pomocy dla chińskich producentów PV, którzy dzięki niej mogą oferować swoje produkty w Europie po cenach dumpingowych. Jeśli dochodzenie zostanie wznowione, wówczas wprowadzone wcześniej cła będą kontynuowane przynajmniej do jego zakończenia.

Jeśli natomiast Bruksela nie zdecyduje się na wznowienie śledztwa, wówczas restrykcje handlowe zostaną zniesione, co z pewnością ucieszy chińskich producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych, ale także m.in. niemieckie firmy, które instalują fotowoltaikę i które dzięki zniesieniu ceł otrzymają dostęp do potencjalnie tańszych komponentów.

Za kontynowaniem ceł opowiada się największy niemiecki producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld, którego kondycja w ostatnich latach znacznie się poprawia, co SolarWorld może zawdzięczać korzystniejszym warunkom rynkowym w UE i USA, czyli w obszarach gospodarczych, w których chińskich producentów PV obowiązują restrykcje handlowe.

Z kolei za zniesieniem ceł opowiedziały się ostatnio m.in. największe europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, a także Parlament Europejski. Wcześniej pod apelem dotyczącym zniesienia ceł podpisał się m.in. niemiecki potentat Wacker Chemie. 

gramwzielone.pl