Największa farma fotowoltaiczna w Polsce uruchomiona pod Toruniem

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce uruchomiona pod Toruniem
Farma fotowoltaiczna w Czernikowie k. Torunia. Fot. Energa
REKLAMA

Energa zbudowała największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Koncern energetyczny z Gdańska stał się jednocześnie liderem pod względem posiadanego potencjału fotowoltaiki w Polsce.

Grupa Energa uruchomiła w gminie Czernikowo koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy prawie 4 MW, która według szacunków Energi ma produkować rocznie 3,5 GWh energii elektrycznej, co wystarczy na  pokrycie zapotrzebowania na energię dla ok. 1600 gospodarstw domowych i pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w ilości 3 tys. ton, które wytworzono by w przypadku produkcji podobnej ilości energii w elektrowni węglowej.

Farma fotowoltaiczna w Czernikowie składa się z ok. 16 tys. modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 240 W, i zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m2, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Uruchomienie PV Czernikowo, największego obiektu tego typu w Polsce, podkreśla zaangażowanie Grupy Energa w rozwój odnawialnych źródeł energii. Nasze działania na rzecz rozwoju i dywersyfikacji polskiego sektora OZE, także w zakresie energetyki słonecznej, nabierają szczególnego znaczenia w kontekście nadchodzącego szczytu klimatycznego w Paryżu oraz związanej z nim intensyfikacji globalnej debaty na temat walki z globalnym ociepleniem. Fotowoltaika, jako jedno z najczystszych źródeł energii, może być elementem odpowiedzi na to wyzwanie – mówi Andrzej Tersa, prezes Energa SA.

Jak zapewnia Energa, farma fotowoltaiczna w Czernikowie jest elementem projektu Smart Toruń – „pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez Grupę Energa, obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów”. 

Całkowity koszt projektu Smart Toruń to 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa, koszt budowy farmy fotowoltaicznej wyniósł około 19 mln zł. 

Dzięki uruchomieniu produkcji energii jeszcze w tym roku farma fotowoltaiczna w Czernikowie zostanie objęta systemem zielonych certyfikatów, które zgodnie z ustawą o OZE będą przysługiwać Enerdze w tym wypadku w okresie 15 lat liczonym od rozpoczęcia wytwarzania.

Energa ma się stać w najbliższych latach liderem wśród polskich koncernów energetycznych w zakresie udziału zielonej energii w wytwarzaniu. Koncern energetyczny z Gdańska do 2020 roku chce zwiększyć potencjał OZE o połowę, docelowo osiągając udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 proc. 

Obecnie Energa posiada w swoim portfelu elektrownię wodną we Włocławku o mocy 160,20 MW, elektrownię szczytowo-pompową w Żydowie o mocy 184,6 MVA, a także 45 małych elektrowni wodnych o łącznej mocy 42,36 MW. Grupa Energa ma w swoim portfelu OZE także 4 farmy wiatrowe - Karcino o mocy 51 MW, Karścino (90 MW), Bystra (24 MW) i Myślino (20 MW).

Koncern energetyczny z północnej Polski jest też właścicielem uruchomionej w ubiegłym roku farmy fotowoltaicznej o mocy 1,636 MW, która powstała w Gdańsku i która w skali roku ma produkować 1,6 GWh energii elektrycznej.

Dzięki posiadaniu farm fotowoltaicznych w Czernikowie i Gdańsku Energa jest polskim liderem w zakresie posiadanego zainstalowanego potencjału PV.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pablo |
Coś słabiutko. 3,5GW/4MW to tylko ok 870 MWh / 1MW rocznie ?
prezes |
wow 1MW za 20baniek???
shb |
No ho ho Gratulacje tak tylko w państwowych firmach 3500 x 260zł/energia-biansowanie+zielone/= 910 000 Łaskawie nie policzę kosztów finansowania ani zarządu bo by się krzywe kosztów i przychodów nigdy nie przecięły Ale zawsze jaka dzierżawa podatki ubezpieczenie konserwacja ochrona itd. Łaskawie policzę biedne 100 000 czyli = 810 000 Czyli 20 000 000 :810 000 daje fenomenalny wynik 24 lat 6 miesięcy i 25 dni do momentu zwrotu Nie zaprzątając sobie głowy jakimś tam spadkiem sprawności Gratulacje Ale uwaga w porównaniu do inwestycji TAURONU w Brzeszcze to chapeau bas :-) Toniemy!!!!!
złodzieje |
ZŁODZIEJSTWO! 81 mln za 4 MWp! OKRADAJĄ UNIĘ.
tuti fruti |
Cymbaly liczyly cymbaly budowaly cymbaly pisaly ---- ale cymbaly mercedesami beda jezdzic .Na 24000 m2 umiescili kilka bdisk do pilki noznej to i 16000 paneli sie zmiesci.,,,HA HA HA cymbal tak ma .
gość |
81 milionów to koszt całego projektu smart toruń a nie tej instalacji PV. Nauczcie się czytać ze zrozumieniem
gosciu |
Łohohoho to w Polsce sie jednak da
ufo |
4 MW z 2,4 ha CUD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oze
panelepolikrystaliczne.pl |
Te 4MW kosztowały 19mln zł a nie 81mln zł, co do 2,4ha to zauważcie że odstępy między rzędami to jakieś 3m i stąd straty na uzyskach. Brawo dla Energi !
panelepolikrystaliczne.pl |
W sumie to też dziwne że przy tak małych odstępach nie położyli paneli horyzontalnie byłyby mniejsze straty
tuti fruti |
Barany co wy wypisujecie hektar ma 10 tys m2 a stadion w Warszawie ma 4 ha . Jak mozna na 24000 m2 zbudowac kilka stadionow , moze by sie dalo kilka stadionikow ale dla przedszkolakow . 16000 modulow 240 W goyby rozlozyc plasko na ziemi to by zajely 26666 m2 .Ciekawy jestem jakiej tehniki uzyt pezy tej budowie .
gregor_kowalski |
byłem tam i widziałem.... ta instalacja jest zmasakrowana przez firmę hiszpańską GES Services !!!! NIE MA SIĘ CZYM CHWALIĆ. to jest przykład f. JAK NIE NALEŻY BUDWAĆ FARMY

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...