PGE uruchamia instalację fotowoltaiczną na Górze Żar

PGE uruchamia instalację fotowoltaiczną na Górze Żar
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE
REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku pierwszą elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja o mocy 0,6 MW zlokalizowana jest na południu Polski, na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. To kolejna inwestycja Grupy PGE w segmencie odnawialnych źródeł energii, prowadząca do stopniowej dywersyfikacji portfela wytwórczego – informuje PGE. 

Należąca do PGE elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana jest na wysokości 740 m n.p.m., co sprawia, że jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. W elektrowni na Górze Żar zainstalowane zostało 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m. kw. Ze względu na położenie, elektrownia chroniona jest specjalną instalacją odgromową składającą się z 200 masztów o wysokości 4 m każdy. Zakładana roczna produkcja energii w elektrowni fotowoltaicznej PGE kształtować się będzie na poziomie co najmniej 550 MWh brutto.

– To kolejny projekt świadczący o naszym pełnym zaangażowaniu w świadomą i stopniową dywersyfikację źródeł wytwarzania Grupy PGE. Już dziś produkujemy ok. 12 proc. energii ze źródeł odnawialnych w kraju i nadal chcemy rozwijać ten obszar działalności. Jesteśmy liderem w segmencie elektrowni wodnych i wiatrowych, a teraz zaangażowaliśmy się w wytwarzanie energii ze słońca. Uruchomiliśmy pierwszą elektrownią fotowoltaiczną, która pozwala nam rozszerzyć portfel wytwórczy o kolejne źródło czystej, nieemisyjnej energii elektrycznej – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Inwestorem projektu jest PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, która odpowiada za obszar elektroenergetyki opartej o odnawialne źródła energii. Na jej zlecenie inwestycję zrealizowała firma Maybatt z Warszawy.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Górze Żar była współfinansowana z dotacji przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja projektu kosztowała 2,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach sięgnęło ponad 624 tys. zł, czyli ok. 24 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Projekt elektrowni fotowoltaicznej wpisuje się w strategię biznesową Grupy PGE, zakładającej stopniową dywersyfikację źródeł wytwarzania. Na początku września wyprodukowano pierwszą energię z farmy wiatrowej Resko II o mocy 76 MW, a kolejne dwie farmy wiatrowe, Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW, uruchomione zostaną planowo do końca 2015 roku. Tylko w tym roku na inwestycje w aktywa wytwarzające energię z wiatru PGE przeznaczy łącznie 1 mld zł. Po ich uruchomieniu osiągnie poziom 529 MW mocy zainstalowanej w lądowej energetyce wiatrowej. Obecnie to 351 MW. PGE kontynuuje również projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu 2015 r. ogłoszony został przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych.

Oficjalne otwarcie instalacji fotowoltaicznej w Międzybrodziu Żywieckim odbyło się 14 października 2015 roku.

PGE

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kkk |
No no no nawet Pge idzie w ta stronę
ja |
Jestem ciekawa, czy lokalizacja spełnia warunek "dobrego sąsiedztwa" ?
prze |
Na jej zlecenie inwestycję zrealizowała firma Maybatt z Warszawy. - tzn niebuło przetargu? Czy tylko autor tak napisal niefortunnie?
Wojtek |
Co z tego jeżeli nawet był przetarg - jak na 100% był ustawiony pod konkrety produkt, pod specyfikację z dupy! Aktualnie jest jeden przetarg gdzie zamawiający (Gmina) jest ugadana z konkretnym dostawcą modułów (polskim) z Zachodniopomorskiego gdzie moduł ma mieć odporność na gradobicie Wielkość kuli o średnicy min. 55mm z Wielkość kuli o średnicy min. z prędkością min 33,9 m/s... twierdząc że ma taką statystykę... Trzeba będzie ich sprawdzić i poprosić IMGW o raport, chętnie za niego zapłacę i im udowodnie że nie ma w polsce tagiego gradu o wielkości kulki 55mm... Czas obalić te chore ustawianie produktów z dupy!
czytelnik |
Pamiętacie list Pana Marka Woszczyka, że OZE to zło i zagrożenie? Tuż przed przyjęciem ustawy tak straszył http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/komisje/2015/kgn/materialy/817_pge.pdf Energetyka obywatelska na pewno się rozwinie...
ast |
1 MW produkcji tej farmy kosztuje 44 mln złotych, bo produkcja 0.064 MW na godzinę kosztowała 2.8 mln złotych. To Kraj idiotów czy Woszczyk to idiota?.
Baca |
Do ast: Gratulacje dla autora eksperckiej analizy finansowej i prognozy meteorologicznej;) - proszę idź do lekarza i nie pal tego więcej.
ast |
Do Baca. Ja piszę cyfry a ty obrażasz. Jak nie mam racji to pokaż konkrety. Piszesz na poziomie chama.
ast |
Dodam jeszcze. Produkcja maksymalna 550 MWh w roku to produkcja 0.0647 MW na godzinę czyli prawie 65 kW na godzinę za 2.8 mln złotych inwestycji. Dla przykładu. Koszt inwestycji w budowę biogazowni, która produkuje 1 MW na godzinę a ma moc 1.1 MW kosztuje 13 mln złotych. Reasumując. Koszt większy o 4.64 raza a produkcja większa o ponad 15 razy. Tu jest odpowiedź w co mamy inwestować i w co nie wyrzucać pieniędzy. My wszyscy zapłacimy ich koszty w naszych rachunkach za prąd.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...