Elon Musk wprowadza na rynek moduły PV o rekordowej sprawności

Elon Musk wprowadza na rynek moduły PV o rekordowej sprawności
Elon Musk. Fot. Thomas Hawk, flickr cc
REKLAMA

Utworzona przez Elona Muska firma SolarCity, w której amerykański miliarder pozostaje jednym z głównych udziałowców, poinformowała o osiągnięciu rekordu sprawności wyprodukowanego przez nią modułu fotowoltaicznego.

SolarCity zapewnia, że badania wykonane przez Renewable Energy Test Center potwierdziły sprawność wyprodukowanego przez firmę Elona Muska modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,04%. To rekord w globalnej branży fotowoltaicznej.

Reuters, który podał tą informację, dodaje, że w amerykańskim sektorze PV krystaliczne moduły charakteryzujące się największą sprawnością na poziomie 21,5% produkuje SunPower.

W Buffalo, w stanie Nowy Jork, SolarCity buduje ogromną fabrykę paneli fotowoltaicznych, której roczny potencjał produkcyjny ma wynieść 1 GW. Do produkcji modułów fotowoltaicznych zostanie wykorzytana technolgia firmy Silevo. 

Mająca siedzibę w Dolnie Krzemowej firma Silevo powstała w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. Firma zapewnia, że będzie w stanie produkować panele posiadające sprawność na poziomie 24%. Kilka lat temu SolarCity przejęło Silevo za 350 mln dolarów. 

Budowa fabryki w Buffalo zostanie zakończona do połowy przyszłego roku, a pełna produkcja modułów fotowoltaicznych ma ruszyć w 2017 r. SolarCity zapowiada, że jej uruchomienie to dopiero początek większych planów w sektorze PV. 

Póki co SolarCity ma produkować wysokosprawne moduły fotowoltaiczne na pilotażowej linii produkcyjnej o mocy 100 MW w kalifornijskim Fremont. Potencjał produkcyjny budowanej za 750 mln dolarów fabryki w Buffalo ma być 10 razy większy. Dzięki większej skali niższe powinny być koszty produkcji.

Lyndon Rive, szef SolarCity, a prywatnie kuzyn Muska, zapewnia, że dzięki uruchomieniu własnej produkcji jego firma obniży koszty instalacji systemów fotowoltaicznych o około 0,15-0,2 USD/W.

Cytowany przez Reutersa Rive dodaje, że mimo uruchomienia własnej fabryki SolarCity nie będzie produkować wystarczającej ilości paneli fotowoltaicznych, aby zaspokoić swoje potrzeby. Obecnie lider amerykańskiego rynku mikroinstalacji PV instaluje moduły w większości sprowadzane z Chin, które produkują Canadian Solar, Trina Solar czy Yingli Green.

SolarCity pozostaje największą firmą na amerykańskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych. Według najnowszego zestawienia GTM Research za I półrocze 2015 r. firma Elona Muska posiada 34-procentowy udział w tym rynku.

Druga jest przejęta w lipcu br. za 2,2 mld dolarów przez SunEdison firma Vivint Solar z 12-procentowym udziałem w rynku. Na trzecim miejscu jest Sunrun z 3-procentowym udziałem w rynku, a czwarte i piąte miejsce mają NRG Home Solar oraz Sungevity (po ok. 2%).

GTM Research prognozuje, że w całym 2015 r. na amerykańskim rynku powstanie około 2 GW domowych instalacji fotowoltaicznych. W 2014 r. Amerykanie zainstalowali w sumie ok. 6,2 GW systemów fotowoltaicznych, z czego w sektorze domowych instalacji PV powstało 1,4 GW. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
eko-it.eu |
no to czas na spadek cen za dotychczasowe panele o mocy 260W z 1,6m2
ecofreak |
Lubię tego kolesia. Wizjoner...i to w dziecinie zielonej energii. Brawo!
gość |
Brawo, węgiel będzie dalej taniał i czyste powietrze będzie, same plusy.
kkk |
I co? Da sie da sie. Zobaczycie ze te panele sie sprawdza i bedziemy brac jak świeze bułki
Hiob |
Chyba ze się skończą dotacje:)
czytelnik |
"roczny potencjał produkcyjny ma wynieść 1 GW" Powinno być GWh

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...