Nowy sposób na sprzedaż energii z farm PV. Aukcja i kontrakty terminowe

Nowy sposób na sprzedaż energii z farm PV. Aukcja i kontrakty terminowe
Foto. Hanwha Q Cells

Do tej pory sprzedaż energii z fotowoltaiki w aukcjach była realizowana głównie przez rządy krajów, które zdecydowały się na wspieranie OZE systemem aukcyjnym. Tymczasem po aukcje, jako sposób zakupu energii z farm fotowoltaicznych, sięgnął też hiszpański koncern energetyczny Endesa.

Największy koncern energetyczny w Hiszpanii przeprowadził pilotażową aukcję dedykowaną operatorom farm fotowoltaicznych, podczas której zakontraktował zakup w sumie 333 GWh energii elektrycznej, która zostanie odebrana w ostatnim kwartale br. Jak zapewnia Endesa, odbiór takiej ilości energii odpowiada generacji z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1,2 GW.

Endesa przyjęła górną cenę za energię z farm fotowoltaicznych, którą zamówi w aukcji, na 53,4 euro/MWh. Tymczasem średnia cena wynegocjowana w aukcji, w której jedynym kupcem był hiszpański koncern, wyniosła 51,94 euro/MWh.

REKLAMA

Do aukcji przystąpiło 12 potencjalnych sprzedawców. Dla połowy z nich aukcja, którą przeprowadzono w niewiele ponad godzinę, zakończyła się zakontraktowaniem produkowanej przez nich energii.

Aukcja została przeprowadzona w ramach iberyjskiej giełdy energii OMIP. W ramach współpracy z OMIP Endesa utworzyła specjalne kontrakty forward na podstawie tzw. SPEL Solar Index.

Javier Alonso Pérez z Endesy ocenia, że „sukces aukcji potwierdza zainteresowanie producentów energii słonecznej rozwijaniem produktów finansowych, dzięki którym będą w stanie zredukować niestabilność swoich przychodów„.

Co prawda cena za energię wynegocjowana w aukcji przeprowadzonej za pośrednictwem OMIP może cieszyć raczej głównie Endesę, jednak operatorom farm fotowoltaicznych daje gwarancję stałych przychodów, której może im brakować szczególnie na rynku hiszpańskim.

Dla porównania, średnia, gwarantowana na 15 lat cena energii z pierwszej, federalnej aukcji dla PV w Niemczech, którą przeprowadzono w kwietniu br., wyniosła 91,7 euro/MWh.

REKLAMA

Na podobny, długoterminowy system wsparcia dla OZE nie mogą jednak liczyć operatorzy farm fotowoltaicznych w Hiszpanii, która w ostatnich latach wycofała się ze wspierania producentów energii odnawialnej. 

Teraz inwestorzy na Płw. Iberyjskim, którzy chcą realizować nowe projekty OZE, muszą kalkulować sprzedaż energii bazując na warunkach rynkowych, które charakteryzują się wahaniami cen energii niedoświadczanymi przez operatorów produkujących energię w ramach m.in. systemu taryf gwarantowanych.  

Przykładem takiego projektu, który ma powstać w Hiszpanii, jest planowana przez niemieckiego dewelopera Juwi farma fotowoltaiczna o mocy aż 450 MW, która ma powstać w Murcii i która ma produkować rocznie 680 GWh energii elektrycznej.

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Felix Wachter z biura prasowego Juwi, ponieważ Hiszpania zakończyła preferencyjne wsparcie dla producentów energii słonecznej, energia produkowana na ogromnej farmie fotowoltaicznej w Murcji ma być sprzedawana na podstawie umowy PPA (Power Purchase Agreement). 

Produkty finansowe, takie jak oferowane w ramach giełdy energii OMIP kontrakty forward, mogą być dla operatorów farm PV rozwiązaniem – obok długoterminowych umów PPA – zapewniającym przewidywalność przychodów.

Endesa zapowiada już przeprowadzenie kolejnej tego rodzaju aukcji, która ma się odbyć w grudniu i podczas której chce zakontraktować energię na kolejny kwartał.

Średnie ceny energii na rynku hiszpańskim i portugalskim można znaleźć na platformie OMIP pod tym linkiem.

gramwzielone.pl