Projekt Halemba PV. Na Śląsku ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW

Projekt Halemba PV. Na Śląsku ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW
Foto. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Do tej pory Halemba była kojarzona głównie z nazwą kopalni w Rudzie Śląskiej. Wkrótce jednak to słowo może być kojarzone z jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie. Projekt o nazwie Halemba PV realizuje notowana na giełdzie NewConnect spółka Novavis we współpracy z inwestorem z Chin.

W październiku 2014 r. Novavis informował o zaangażowaniu w dwa duże projekty o łącznej mocy około 90 MW. Inwestycje miałyby być zlokalizowane między innymi w województwie śląskim na obszarze pokopalnianych hałd niedziałającej Elektrowni Halemba w rejonie Rudy Śląskiej. Novavis zapewniał, że lokalizacja tak dużej inwestycji nie jest przypadkowa, gdyż obszar ten wymaga rekultywacji i przeznaczony jest na innowacyjne przedsięwzięcia i proekologiczne inwestycje, a dodatkowym atutem inwestycji jest możliwość bezproblemowego podłączenia do sieci energetycznej instalacji o dużej mocy wytwórczej.

Teraz Novavis potwierdza prace nad ogromną farmą fotowoltaiczną w ramach projektu Halemba PV, który miałby powstać na zrekultywowanym terenie po Elektrowni Halemba. Wiadomo, że moc farmy fotowoltaicznej ma wynieść aż 100 MW, co czyniłoby projekt Halemba PV jednym z największych tego rodzaju w Europie.

Novavis poinformował o podpisaniu Exclusive Cooperation Agreement z chińską firmą North China Power Engineering (NCPE), na którego podstawie notowana na NewConnect spółka zobowiązała się do „podjęcia negocjacji w sprawie utworzenia joint venture ze wskazanym przez NCPE chińskim inwestorem branżowym”. Wiadomo, że NCPE zagwarantował sobie prawo bycia wykonawcą generalnym (EPC) farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW w Rudzie Śląskiej oraz pozostałych inwestycji fotowoltaicznych znajdujących się w portfelu Novavis.  

Przygotowaniem terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej ma się zająć jego właściciel - spóła Bravet.

Po zrealizowaniu projekt Halemba PV może zostać przejęty przez innego inwestora. Novavis na razie nie podaje, kto może przejąć ogromną farmę fotowoltaiczną. Wiadomo natomiast, że w tej sprawie są prowadzone rozmowy. Spółka nie podaje też, na jakich zasadach będzie odbywać się sprzedaż energii.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Matt |
Bardzo dobre rozwiązanie dla pokopalnianych terenów.
nhg |
mocno trzymam kciuki :)
mhm |
Gratuluje, aby tak dalej. Węgiel jest pase i każdy kto ma trochę mózgu to wie :)
DF |
spalanie węgla to najbardziej prymitywny spsób ROZWIJAC SIE BĘDZIE gazyfikacja ,chemia i FT
SPS |
To mógłby być pomysł na rozwiązanie problemu węgla i górników: zamiast ładować kolejne setki milionów w upadające kopalnie, wybudować za te pieniądze na tych terenach duże elektrownie OZE np. PV. Następnie każdy górnik dobrowolnie odchodzący z kopalni mógłby otrzymać udziały w elektrowni i czerpać zyski przez następne 15-25 lat.
ast |
Słusznie Panowie piszecie. Należy zamknąć kopalnie i zwolnić 50 tys. górników. Niech idą na bruk lub wyjadą do Niemiec lub Anglii. Należy wybudować elektrownie na gaz, co się robi i płacić rocznie Rosji 18 miliardów złotych za gaz. Pieniądze za gaz oczywiście z pożyczek bo jak nie ma swojego przemysłu to i nic nie wpływa do budżetu. Potem Rosja zażąda spłaty długów tak jak to zrobiła kiedyś caryca a nasz król podpisał oddanie Polski Rosji. Taki jest poziom rozwoju umysłowego wielu mimo tego, że minęło od tamtej pory 250 lat. Dalej. Trzeba budować farmy fotowoltaiczne by dotacje Unijne poszły poza Polską i poza Polskę pieniądze nasze za postawienie farmy. Nie należy rozwijać energii z OZE, bo można ja kupić z Niemiec za 10 miliardów złotych bo tyle będzie trzeba zapłacić rocznie. Potem jak ci co zniszczyli Polskę 250 lat temu, napijecie się w knajpie i będziecie wszystkich winić za upadek Polski tylko nie siebie. Jak to w przeszłości bywało i nadal jest w mentalności. Brawo. Tak trzymać.
SPS |
@ast: o widzę, żeś Waść uczony w piśmie, a i przyszłość przepowiadać potrafisz! Co więc proponujesz w sprawie nierentownych kopalni do których jak na razie budżet co roku po kilkaset milionów dokłada? Zamieniamy się w słuch!
ast |
SPS. Wyjaśniłem sprawę wczoraj pokazując, co się dzieje w energetyce i co trzeba zrobić ale moderator nie puścił mej informacji dla Pana. U nas w Kraju jest zbyt dużo wrogów Polski. Pozdrawiam.
rafał |
Wow! Widzę, że wkońcu niektórzy przejrzeli na oczy ;) i będziemy w stanie powoli ruszać do przodu
tech |
kopalnie mogą być rentowne - tylko trzeba jej oddać w zarząd ludziom z głową . Pogonić związki i zostawić jeden, ustalić nowy system dystrybucji węgla wraz z oceną jakości. Do tego dołożyć cła na węgiel z rejonów gdzie nie przestrzega się norm bezpieczeństwa ani technologii. Ogólnie wprowadzić cła antydumpingowe. Nie dopuścić do pracy emerytów górniczych w spółkach podwykonawczych. Z dwóch powodów : 1. konkurencja dla młodych 2. Problemy zdrowotne tych ludzi jeszcze bardziej obciążą budżet zdrowotny. Należy zacząć oszczędzać węgiel i stosować nowe metody wykorzystania. Niestety na kopalni liczy się ilość węgla , a nie ilość pieniędzy z tego węgla . To jest podstawowy problem w górnictwie węglowym . Fedrowanie dla fedrowania - jak za komuny.

Giełda OZE

SPRZEDAM projekt z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Dod czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod PV

PCWO ENERGY S.A wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne na terenie całej Polski Wymagania: -bra czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawie działkę pod pv

Działka pod farmę pv o powierzchni 22281 m2 (2,3 ha) kształt prostokąt 290x80m , usytuowanie w dłużs czytaj dalej...