Słupsk: jedna z największych w kraju dachowych instalacji PV

Słupsk: jedna z największych w kraju dachowych instalacji PV
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Fot. 2 Sun
REKLAMA

Na dachu budynku Słupskiego Inkubatora Technologicznego powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 180,36 kWp. To jedna z największych w Polsce instalacji PV zamontowanych na pojedynczym dachu.

Panele fotowoltaiczne na dachu słupskiego Inkubatora zamontowano w układzie wschód-zachód. Kąt nachylenia paneli, z których moc każdego wynosi 270 Wp, to 20 stopni. W sumie w instalacji wykorzystano 668 modułów fotowoltaicznych marki Viessmann.

Jak zapewnia wykonawca instalacji - firma 2 Sun - montaż paneli fotowoltaicznych na takich, lżejszych konstrukcjach wykonano ze względu na stosunkowo małą nośność dachu i dużą powierzchnię instalacji. Dodatkowo wykonane konstrukcje lepiej zabezpieczają instalację PV przed działaniem wiatru.

Uzysk energii z paneli ustawionych w kierunku wschód-zachód ma być tylko nieznacznie niższy niż w przypadku, gdyby panele ustawiono pod optymalnym kątem w kierunku południowym. Zakładany roczny uzysk energii to około 140 MWh.

Energia z fotowoltaiki będzie produkowana przede wszystkim na potrzeby 140 firm działających w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Dzięki PV zużycie energii kupowanej z sieci w Inkubatorze ma spaść o 30%.

Nieskonsumowane nadwyżki energii produkowanej m.in. w weekendy będą trafiać do sieci energetycznej. Produkcja energii zostanie objęta systemem zielonych certyfikatów, których sprzedaż będzie stanowić dodatkowe źródło przychodów Inkubatora.

Instalacja na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego jest obsługiwana przez system SCADA, który umożliwia bieżący monitoring pracy poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego. Informacje o bieżącej produkcji energii są wyświetlane na monitorach znajdujących się w Inkubatorze.

Inwestycja, która kosztowała około 1,5 mln zł, z czego 75% pokryła unijna dotacja, to element realizowanej w słupskim Inkubatorze Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii.

Montaż dachowej instalacji fotowoltaicznej to nie koniec „odnawialnych” planów Inkubatora, który chce zamontować na swoim terenie także turbiny wiatrowe oraz instalację PV na trackerach. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TT |
Tyle razy panie Biedroń mówiłem nie tędy droga. Postawiliście instalacje z dala od miasta w ukryciu gdzie pies z kulawą nogą nie zajdzie. Po co inkubatorowi instalacja PV za taką kasę. Przecież za te pieniądze można uzbroić 100 domów jednorodzinnych w instalacje 3KW i wówczas będzie co pisać na GwZ, a tak jak zwykle przeszacowana inwestycja za unijne dotacje. Nie ładnie się dzieje w tęczowej krainie.
ireneusz |
Czepiasz sie. Najlepiej to stojmy w miejscu i nic nie robmy. Spoko ze wkoncu ktos dostrzega sens fotowoltaiki.
TT |
Trochę tak ponieważ nie zbudujemy społeczeństwa świadomego inwestując tak koszmarne pieniądze w fotowoltaikę w budynek, który okupują urzędnicy i firmy. Oddziaływanie społeczne w tym wypadku przyniesie zupełnie odwrotny efekt strasząc również kosztami budowy takiej instalacji. Drugą sprawą jest to, że sensu było tam mniej niż chęci wyciągnięcia dotacji, z czego powstała karykatura instalacji PV skierowana na wschód i zachód skrojona pod koszta a nie logikę.
AU |
W przedsiębiorstwie "OPA-LABOR" Sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich na jednym dachu pracuje 204 kWp. Pierwsza część instalacji została uruchomiona w lipcu 2013 roku, a w styczniu 2015 udało się dołożyć kolejne 102 kWp. Każda z instalacji jest przyłączona do odrębnego przyłącza energetycznego (starsza do stacji 20/0,4 kV a nowsza do złącza 0,4 kV). Oprócz tego, równolegle z drugą częścią instalacji zabudowano 2,1 kWp na trackerze.
Obywatel |
znaczące przeinwestowanie bo inwestycja to ponad 8000zł za kW instalacji gdzie NFOŚIGW dofinansowywał tylko instalacje do 8000zł/kW, a wiadomo że małą instalacja kosztuje więcej nie wspominając już o tym że instalacja wschód - zachód na płaskim dachu to duże nieporozumienie

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...