Elon Musk buduje fabrykę paneli fotowoltaicznych

Elon Musk buduje fabrykę paneli fotowoltaicznych
Elon Musk. Fot. Steve Jurvetson, flickr cc

W Buffalo, w stanie Nowy Jork, trwa budowa ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych, której roczny potencjał produkcyjny ma wynieść 1 GW. Buduje ją należąca do SolarCity firma Silevo. Jak informuje firma Elona Muska, prace idą zgodnie z planem. 

Należacy do Elona Muska SolarCity podał w komunikacie giełdowym, że jego wydatki w zakresie B+R wzrosły w II kwartale br. do poziomu 9,4 mln dolarów, co wynika z inwestycji w fabrykę w Buffalo. W całym 2015 r. SolarCity zapowiada wydatki związane z zakupem linii produkcyjnych na poziomie 60 mln dolarów.

Budowa fabryki w Buffalo zostanie zakończona do połowy przyszłego roku, a pełna produkcja modułów PV ma ruszyć w 2017 r. SolarCity zapowiada, że jej uruchomienie do dopiero początek większych planów w sektorze PV. 

REKLAMA

Co ciekawe, fabryka Silevo powstaje w miejscu, w którym wcześniej panele fotowoltaiczne produkowała firma Solyndra – kilka lat temu jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych i jednocześnie jeden z największych beneficjentów planu ratowania amerykańskiej gospodarki przyjętego przez administrację Baracka Obamy w czasie kryzysu gospodarczego.

Rządowe wsparcie w wysokości 527 mln dolarów nie pomogło jednak rozwinąć skrzydeł Solyndrze. Amerykański producent modułów PV w unikatowej, cylindrycznej technologii CIGS upadł w 2011 r.

W czerwcu ubiegłego roku należący do Elona Muska SolarCity przejął za 350 mln dolarów mało znanego producenta paneli fotowoltaicznych z Kalifornii – firmę Silevo.

REKLAMA

– SolarCity porozumiał się z Silevo, firmą, której panele fotowoltaiczne tworzą unikalną kombinację wysokiej produktywności i niskiego kosztu. Naszym celem jest połączenie naszym zdaniem najlepszej technologii fotowoltaicznej z ogromnymi korzyściami skali, dzięki czemu chcemy osiągnąć przełom w kosztach produkcji energii solarnej – informował w czerwcu ubiegłego roku SolarCity. 

Mająca siedzibę w Dolnie Krzemowej firma Silevo powstała w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. W 2009 r. Silevo otrzymało grant rządu USA na rozwój nowej technologii paneli fotowoltaicznych. Firma zapewnia, że będzie w stanie produkować panele posiadające sprawność na poziomie 24%. 

Wiadomo, że w fabryce w Buffalo mają być produkowane panele krystaliczne. Musk stawia więc na technologię, którą można już uznać jako tradycyjną, jednak nadal mającą pewne możliwości redukcji kosztów i poprawy sprawności – choćby dzięki wdrażanej obecnie przez producentów ogniw krystalicznych technologii PERC.

Właściciel Silevo, czyli należąca do Elona Muska firma SolarCity, to lider na amerykańskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak wynika z opublikowanego w tym tygodniu przez GTM Research, udział SolarCity w tym rynku w ubiegłym roku wynosił już 34%.

Teraz, dzięki uruchomieniu fabryki w Buffalo SolarCity uzyska tańsze panele fotowoltaiczne, co może przełożyć się na spadek kosztów instalacji PV i większą konkurencyjność względem swoich konkurentów takich jak Vivint Solar przejęty ostatnio przez firmę SunEdison.  

W II kwartale br. SolarCity zanotował najlepszy wynik sprzedaży w swojej historii, montując 189 MW systemów fotowoltaicznych i pozyskując 44 tys. nowych klientów. 

gramwzielone.pl