Rekord sprawności modułu fotowoltaicznego z perowskitu

Rekord sprawności modułu fotowoltaicznego z perowskitu
Moduł fotowoltaiczny z perowskitu o rekordowej sprawności opracowany przez Imec. Fot. Imec

Belgijski instytut Imec specjalizujący się w rozwoju technologii z zakresu nanoelektroniki opracował perowskitowy moduł fotowoltaiczny o rekordowej sprawności ponad 11%.

Co prawda prowadzone zaledwie od kilku lat badania nad zastosowaniem perowskitu w fotowoltaice zaowocowały już uzyskaniem sprawności ogniw perowskitowych o sprawności na poziomie ponad 20%, jednak te wyniki dotyczyły jedynie mikroskopijnej wielkości ogniw o powierzchniach rzędu 0,1 cm2.

Badania nad perowskitowymi ogniwami PV, które są prowadzone przez kilka ośrodków naukowych, skutkują jednak kolejnymi postępami w sprawności także ogniw o większych rozmiarach.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu japoński instytut National Institute for Materials Science (NIMS) podał, że na opracowanym przez niego ogniwie perowskitowym wielkości 1 cm2 stwierdzono sprawność 15%. Wynik potwierdzony przez National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) to pierwszy rekord w tym zakresie uznany przez jednostkę certyfikującą, której efekty badań mają międzynarodowy status. Więcej na ten temat w artykule: Kolejny postęp w perowskitach

REKLAMA

Zaledwie tydzień po tej informacji belgijski instytut Imec poinformował o opracowaniu cienkowarstwowego modułu perowskitowego wielkości 16 cm2, którego powierzchnia apertury posiada sprawność 11,3%, co jest światowym rekordem.

Imec stale zwiększa sprawność ogniw perowskitowych, jednocześnie ulepszając proces produkcji w celu zaadaptowania tej obiecującej technologii w przemyśle. Wykorzystanie naszej wiedzy w zakresie organicznej fotowoltaiki umożliwia nam szybki progres w zwiększaniu efektywności – komentuje Tom Aernouts z Imec, dodając, że celem belgijskiego instytutu jest dojście do sprawności ogniw na poziomie ponad 20%.

Imec pracuje też nad ogniwami fotowoltaicznymi złożonymi z warstwy krzemowej oraz perowskitowej, która wyłapie światło, którego nie jest w stanie zaabsorbować tradycyjne ogniwo krzemowe. Takie hybrydowe ogniwo może posiadać – zdaniem Belgów – sprawność na poziomie ponad 30%.

Belgijski instytut bierze udział w europejskim projekcie Solliance, którego celem jest opracowanie wydajnych cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i w który zaangażowanych jest około 250 naukowców z instytutów badawczych z Niemiec, Belgii i Holandii, w tym ECN, TNO, Holst Centre, TU/e, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytetów w Hasselt i Delft. 

gramwzielone.pl