Chiński potentat zwiększa sprawność ogniw fotowoltaicznych

Chiński potentat zwiększa sprawność ogniw fotowoltaicznych
Suntech press

Chiński producent Suntech poinformował o znaczącej poprawie sprawności ogniw fotowoltaicznych dzięki wprowadzeniu nowej technologii produkcji o nazwie HyPro. W ten sposób Suntech powraca do światowej czołówki producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Należący do koncernu Shunfeng International Clean Energy producent ogniw i paneli fotowoltaicznych podał, że wyprodukowane przez niego monokrystaliczne ogniwa w technologii “HyPro” osiągają sprawność 20,82%, podczas gdy ogniwa w technologii polikrystalicznej notują sprawność 19,11%. Te wyniki potwierdził znajdujący się w chińskim mieście Wuxi, w prowincji Jiangsu, chiński narodowy instytut badań nad technologią fotowoltaiczną CPVT.

To kolejny rekord sprawności ogniw fotowoltaicznych firmy Suntech. Dwa miesiące wcześniej chiński potentat poinformował o osiągnięciu wyniku sprawności ogniw monokrystalicznych na poziomie 20,5%.

REKLAMA

Ogniwa serii HyPro będą stosowane w modułach fotowoltaicznych Suntech o mocy 290 W i 330 W, które składają się odpowiednio z 60 i 72 ogniw. Chiński producent zapewnia, że taka moc to wynik o 20 W lepszy niż średnia w branży, wyższy o 7,4% w przypadku modułów złożonych z 60 ogniw oraz o 6,5% w przypadku 72 ogniw.

Kilka miesięcy temu Suntech poinformował o modernizacji swoich linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych, wprowadzając do produkcji technologię bazującą na wykorzystaniu czterech tzw. busbarów, dzięki czemu chińska firma chce zwiększyć wydajność produkowanych przez siebie modułów fotowoltaicznych.

Dzięki większej sprawności ogniw, w przypadku standardowych monokrystalicznych modułów złożonych z 60 ogniw Suntech chce zwiększyć ich moc do 275 Wp, a w przypadku wykorzystania 72 ogniw – do 325 Wp. W przypadku modułów polikrystalicznych ma to być odpowiednio 265 Wp i 315 Wp.

Obecnie w swojej ofercie chińska firma posiada moduły polikrystaliczne, złożone z 60 ogniw, w wariantach 255 W, 260 W oraz 265 W. W tym wypadku maksymalna sprawność produkcyjnych modułów ma sięgać od 15,7% do 16,3% w przypadku modułów w wersji 265 W.

REKLAMA

Z kolei w przypadku modułów polikrystalicznych złożonych z 72 ogniw dostępne są warianty od 305 W do 315 W, a sprawność najbardziej wydajnej wersji sięga 16,2%.

Natomiast w przypadku modułów w wersji monokrystalicznej, w przypadku wersji 60-ogniwowej dostępne są moduły o mocy od 265 W (60 ogniw, wersja z 4 busbarami, sprawność 16,6%) nawet do 325 W. Najwyższa sprawność w przypadku modułów monokrystalicznych, którą deklaruje Suntech, sięga 17,5%.   

Poprawa sprawności ogniw Suntech sygnalizuje powrót tego producenta do czołówki największych firm na rynku fotowoltaicznym. 

Chiński konkurent Suntech – Trina Solar – w tym roku pokazała najnowsze modele modułów fotowoltaicznych serii Honey Plus dostępne w dwóch wersjach – polikrystaliczne Honey Plus o mocy 275 W oraz monokrystaliczne Honey M Plus 285 W. Pierwsze składają się z ogniw o wydajności 18,7%,a ogniwa modelu monokrystalicznego posiadają przeciętną sprawność na poziomie 20,4%.

Z kolei w ubiegłym roku inny z chińskich liderów w branży producentów paneli fotowoltaicznych JA Solar uruchomił produkcję paneli fotowoltaicznych z wykorzystaniem ogniw monokrystalicznych tzw. p-type charakteryzujących się średnią sprawnością 20,4%. 

Kilka lat temu Suntech był na czele listy największych producentów paneli fotowoltaicznych. W 2011 r. chińska firma sprzedała 2,1 GW paneli fotowoltaicznych i drugi rok z rzędu była wówczas największym producentem na świecie. Później jednak Suntech zaczął borykać się z problemami finansowymi, a w 2013 r. stanął na skraju bankructwa.

Teraz jednak Suntech jest postrzegany przez analityków branży PV jako tegoroczny kandydat na największego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie. W lutym br. analitycy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) ocenili w swoim okresowym raporcie PV Market Outlook, że Suntech może w tym roku powrócić na pozycję największego producenta paneli fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl