Mazowiecki powiat z własną instalacją fotowoltaiczną
Na dachu budynku władz powiatu w Gostyninie na Mazowszu zainstalowano pokazową instalację fotowoltaiczną, która będzie produkowała energię na potrzeby pracujących w nim urzędników. W ten sposób władze powiatu chcą zainteresować tematem OZE lokalnych przedsiębiorców, mieszkańców czy samorządowców.
Na dachu budynku mazowieckiego powiatu powstała instalacja składająca się z 16 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W, o łącznej mocy 4 kW. W systemie wykorzystano moduły fotowoltaiczne Heckert Solar, które są obsługiwane przez inwerter marki Steca. Instalację wykonała firma Solartime.
Szacuje się, że produkowana przez nią energia zaspokoi 20% zapotrzebowania na prąd generowanego przez budynek powiatu. Projekt nie zakłada odsprzedaży energii do sieci.
Instalacja została sfinansowana w ramach leasingu, we współpracy z BOŚ Bankiem. Jej koszt wyniósł 24 tys. zł netto, a miesięczne raty leasingowe wyniosą około 400 zł.
Instalacja ze względu na swoją wielkość nie wygeneruje zbyt dużych korzyści finansowych, ma jednak mieć głównie charakter pokazowy i edukacyjny. Każdy zainteresowany pracą instalacji fotowoltaicznej może uzyskać dostęp do danych o produkcji energii, które są udostępniane na specjalnej stronie internetowej.
Władze powiatu gostynińskiego chcą ponadto promować wykorzystanie odnawialnych źródeł energii prezentując swoją instalację władzom samorządów czy przedsiębiorcom, a także wykorzystywać swoją instalację PV do prowadzenia lekcji dla uczniów miejscowych szkół. Powiat rozważa uruchomienie patronackiej klasy w szkole zawodowej, w której będą prowadzone zajęcia dla przyszłych monterów instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.
Zaangażowanie powiatu gostynińskiego w energetykę odnawialną zakłada także utworzenie Regionalnego Centrum Informacji OZE.
Władze powiatu planują ponadto montaż instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na kolejnych budynkach. W tym celu wytypowano już 13 obiektów, na których znajdą się instalacje do produkcji energii słonecznej, jeśli powiatowi uda się pozyskać na ten cel unijne dotacje.
gramwzielone.pl