Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce
Budowa farmy fotowoltaicznej w Ostrzeszowie. Fot. Biogazownia Ostrzeszów
REKLAMA

W położonym w województwie wielkopolskim Ostrzeszowie oficjalnie otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW. To największa tego typu instalacja w kraju.

Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 3,3 ha, a łączna powierzchnia modułów fotowoltaicznych wynosi 11 115 m2. W instalacji wykorzystano ich około 8 tysięcy. Moc każdego z modułów wynosi 250 W.  

Montaż modułów fotowoltaicznych zakończył się już w lutym br., a produkcję energii rozpoczęto w marcu. Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie. 

Inwestycja, którą zrealizowała spółka Biogazownia Ostrzeszów, została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. wielkopolskiego na lata 2007-2013, w ramach działania 3.7. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych zasobów energii.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 17,5 mln zł, przy unijnej dotacji na poziomie 8,5 mln zł.

Pierwotnie plany inwestycyjne spółki z Ostrzeszowa zakładały budowę biogazowni rolniczych, jednak ze względu m.in. na sprzeciw lokalnej społeczności spółka zdecydowała się na budowę farmy fotowoltaicznej.  

Nowa farma fotowoltaiczna w Ostrzeszowie to największa tego typu inwestycja w Polsce. Jak dotąd największą farmą PV w kraju był projekt o mocy 1,84 MW zrealizowany w Kolnie na Podlasiu przez firmę R.Power (wcześniej Amb Energia Wytwarzanie) w ramach projektu Podlasie Solar Park. 

Film prezentujący budowę farmy fotowoltaicznej w Ostrzeszowie:

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PV |
17,5 mln PLN/2 MW = Piękny wałek. Brawo ;)
Seas |
Ta żaden wałek. Do zagospodarowania było 8,5 mln dotacji pod warunkiem 50 % udziału w inwestycji. Dlatego inwestor z wykonawcami uzgodnił cenę oficjalną na 17,5 mln, a rzeczywistą na 12 mln. Różnica została sprawiedliwie podzielona. Tak to działa w innych branżach, pv ma być inne.
Art |
Normalka. To samo w branży elektrowni biogazowych, wodnych. Cena zawyżona x2, dotacja 50%, wychodzi że gość stawia elektrownie prawie za darmo. Ciekawe kiedy odpowiednie służby dobiorą się do d*** takim pseudo-inwestorom. Informacje z pierwszej ręki.
gozno |
Piękno dotacji ue - dobrze chociaż że zielone cert dołują bo by to już było przegięcie.. Swoją drogą małe leszcze do 40 kW zawsze będą miały gorzej bo nie chapsną więcej niż smieszne 22-24 % z prosumenta (z 40% brutto tyle zostaje). Ale mistrzami świata i tak są gminy 80-85%!!! np. Wierzchosławice.
gustaw |
banda oszustów, w Niemczech musze budowac 2 MW za 1 600 000 eur ,tu dotacja jest wyzsza banda,banda i jeszcze raz banda wystapie o sprawdzenie dotacji do komisji europejskiej wszystkich do pirdla
InstallerPL |
hahaha, za te 17,5 bańki to dwie takie farmy mogli postawić. Ktoś się nieżle obłowił :-) Niezły wałek - ciekawe kiedy Unia zacznie się przyglądać rachunkom.
Janek |
Inwestycja nigdy się nie zwróci,nie mówiąc już że cokolwiek zarobi.Kto pazwala na takie rzeczy,szok?
Endrej |
Ciekawi mnie czy jak developer rozwiązał problem drzew które są po zachodniej stronie farmy. Latem 1/5 instalacji po godzinie 13, 14 będzie zacieniana.
Wiola |
Same komentarze ociekajace hejtem. Nie stac was ludzie na odrobine pozytywnego spojrzenia? Wstyd!

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...