Finlandia: magazyn energii dla największej instalacji PV

Finlandia: magazyn energii dla największej instalacji PV
Foto. Toshiba

Toshiba poinformowała o kontrakcie na dostawę akumulatorowego magazynu energii (BESS) do największej instalacji fotowoltaicznej w Finlandii, która należy do operatora energetycznego z Helsinek – firmy Helen (wcześniej Helsingin Energia).

Wartość kontraktu dla firmy Landis+Gyr, która należy do grupy Toshiba, wynosi około 2 mln euro i zakłada on montaż magazynów energii o mocy 1,2 MW i pojemności 0,6 MWh, które będą się składać z około 15 tysięcy baterii w technologii SCiB. Przewiduje się, że ilość cykli ładowania baterii wyniesie ponad 10 tys.  

W instalacji będzie magazynowana energia z największego systemu fotowoltaicznego w Finlandii, który należy do firmy Helen – operatora energetycznego z Helsinek. Instalacja fotowoltaiczna, która powstała w dzielnicy stolicy Finlandii, Suvilahti, posiada moc 340 kWp i rozpoczęła pracę w marcu br. Roczny uzysk energii szacuje się na 275 MWh, a wartość inwestycji wyceniono na 600 tys. euro.

REKLAMA

Magazyny energii mają zostać zainstalowane w Helsinkach w marcu przyszłego roku. Około 30% kosztów inwestycji pokryje ministerstwo zatrudnienia i gospodarki Finlandii.

REKLAMA

Juha Karppinen z Helen wylicza, że wykorzystanie magazynów energii, które dostarczy Toshiba, umożliwi regulację częstotliwości, kompensację mocy biernej, łagodzenie szczytowej podaży i przestawienie się na odnawialne źródła energii.  

Obecnie helsiński operator realizuje jeszcze większą instalację PV, która powstanie w innej części stolicy Finlandii i której moc ma wstępnie wynieść 800 kW.  Projekt zakłada wynajęcie paneli fotowoltaicznych odbiorcom, którzy kupują energię od Helen. Miesięczna opłata wyniesie 4,4 EUR i będzie naliczana od pojedynczego modułu fotowoltaicznego o mocy 285 Wp. Do tej pory wynajęto już ponad 1/3 z prawie 3 tysięcy paneli PV, a instalacja ma rozpocząć pracę jesienią tego roku.

Magazyny energii w podobnej technologii Toshiba dostarczy do pilotażowego projektu o mocy 2 MW, który realizuje brytyjski Uniwersytet w Sheffield i który jest finansowany z rządowego funduszu w ramach programu Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC). 

gramwzielone.pl